
V minulém roce oznámili klienti Allianz celkové škody na uměleckých předmětech a cennostech za dva miliony korun. Většina případů se týkala domovní loupeže, statistiky pojišťoven jsou ale mnohem pestřejší. Poškození uměleckých děl je totiž až nezvykle často způsobeno ohněm nebo vodou.
Bezpečno je před živly opravdu jen málokde
Zajištěný dům, to je určitě plus. Ale umělecké předměty nejsou ohroženy jen krádeží, ale bývají i poškozeny – vandaly nebo působením živlů. „Nejčastěji se setkáváme s případy poškození uměleckých děl vodou, která vytekla z vodovodního zařízení, například z prasklé hadičky na WC. I tento malý otvor totiž dokáže vypustit hektolitry vody, vytopit celý dům a způsobit milionové škody,“ dodává produktová specialistka Allianz Monika Hotová. Před pár roky způsobila obyčejná voda v jedné pražské vile škodu na historickém nábytku v hodnotě takřka 200 tisíc korun, poškozeny byly i obrazy a kresby na zdech, i zde došlo ke značné škodě.
Lidé mají své umělecké sbírky pojištěné na všechna rizika, která jsou dostupná v segmentu pojištění domácnosti. Samozřejmě jsou to hlavně krádeže, ale zapomínat nelze ani na požár, povodeň, výbuch nebo také činnost vandalů. Allianz pojistí cennosti až do plné výše jejich aktuální hodnoty. Majitelé cenností by si je měli vyfotografovat a zhotovit jejich úplný seznam. Ten, pokud dojde k nějakému problému, předají pojišťovně nebo policejním orgánům. „Tyto doklady by měli sběratelé uložit mimo pojištěnou domácnost, ideálně v bezpečnostní schránce nebo alespoň u příbuzných,“ doporučuje všem mluvčí Allianz Václav Bálek.