Rubriky


Náš tip





Newsletter

Přihlaste se k odběru zde.
 

Vlastní by či sázka na družstvo? Jaké jsou klady a zápory obou možností?

Koupit si byt, to je pro mnoho lidí zásadní životní rozhodnutí. Velkou úlohu tu hrají nejen finanční možnosti, ale také výměra, stáří nebo i stav nemovitosti. Důležitou položkou je i volba mezi osobním nebo družstevním vlastnictvím. Obě možnosti mají své pro a proti, takže je nutné se rozmyslet. Co je tu tedy zcela zásadní?

Osobní vlastnictví, případně podíl v bytovém družstvu

Otázka toho, kdo vlastní byt, je zde rozhodující – byty v osobním vlastnictví jsou v držení fyzické či právnické osoby, družstevní byty spravuje a vlastní bytové družstvo. Pokud zájemce koupí družstevní byt, nekupuje bytovou jednotku jako takovou, nýbrž podíl v družstvu – a tedy de facto přednostní právo na pronájem bytu.
Rozdíly jsou tu zejména v ceně, družstevní bydlení může být i více než o desetinu levnější, koupě podílu v družstvu s sebou nenese 4 % daň z nabytí nemovitosti, jako u bytů v osobním vlastnictví. Může zde však být problematičtější financování, pokud není k dispozici celá částka v hotovosti. Pokud je možné družstevní byt brzy převést do osobního vlastnictví (do lhůty jednoho roku), je možné využít ke koupi takzvaný předhypoteční úvěr. Díky němu se přečká krátké období, než bude byt kompletně přepsán.

Roli tu pochopitelně hrají i pravidelné platby

Majitel bytu v osobním vlastnictví nemusí hradit nájemné, ale platby za služby a fond oprav jsou nutností, totéž platí o správě domu. Není totiž jen pouhým majitelem bytu, ale také podílníkem na společných částech domu. Povinné platby jsou odvislé od výměry bytu nebo podílu na společných prostorách. Družstevní byty vyžadují platbu nájemného, fondu oprav a třeba také splátku anuity – dluhu, který udělalo družstvo při stavbě nebo koupi domu, případně jeho rekonstrukci.

S bytem v osobním vlastnictví si může majitel dělat v podstatě cokoliv, ale družstevní byt v případě podnájmu nebo stavebních úprav vyžaduje souhlas družstva. Jisté rozdíly jsou i u prodeje nebo převodu bytů. Družstevní podíl se převádí a stačí jej oznámit, neřeší jej ani katastr nemovitostí. V osobním vlastnictví je složitější administrativní část, musí se sepsat kupní smlouva a je nutný i vklad na katastru nemovitostí.



Čtěte také

marketing Investice 2024? ..Možnosti a aktuální trendy

marketing S hypotékou je možná dobré si pospíšit ..

marketing Fio reaguje na změnu sazeb ČNB u hypotečních i splátkových úvěrů

marketing Dražší hypotéky uzavřené v posledních letech bude nyní možné velmi výhodně refinancovat. Zájemci ale mají čas jen do září

marketing Topná sezóna je tady. Analytici Kalkulátor.cz spočítali, kolik bude letos domácnosti stát

marketing Analýza: Co je výhodnější? Nemovitost si koupit, nebo pronajmout?

marketing Manželství a příjem z nájmu

marketing Kolik si lze přivydělat na úřadu práce?