Vyplatí se změna dodavatele elektřiny? Reklamní kampaně dodavatelů energií slibují úspory v řádu tisíců korun. Realita však může být v mnoha domácnostech jiná. Vyplývá to z analýzy specializovaného magazínu Cenyenergie.cz, který porovnal ceníky všech společností, nabízejících dodávky elektřiny.
Úspory maximálně 10 %
Mezi nejlevnější dodavatele patří United Energy Trading, 3E – Europe Easy Energy a Elimon. „Naše náklady jsou podstatně nižší než u stávajících dominantních dodavatelů. Proto si můžeme dovolit stanovit i nižší obchodní marži,“ prozrazuje Kamil Ouška, generální ředitel společnosti 3E – Europe Easy Energy. Další výhodou jsou nákupy přímo u výrobců nebo vlastní zdroje. „Využíváme zázemí silného energetického a průmyslového holdingu s vlastními zdroji elektřiny,“ vysvětluje Ladislav Sladký ze společnosti United Energy Trading, proč nabídka jeho společnosti patří mezi nejlevnější na trhu.
Z podrobného srovnání vyplynulo, že dominantní operátoři (ČEZ, E.On, PRE) mají zpravidla vyšší ceny než konkurence. V případě spotřeby 2500 kWh například u United Energy Trading zaplatí zákazník 12 584 Kč za rok, zatímco u ČEZ (a tarifu Comfort D-Standard) 12 935 Kč. Rozdíl tedy činí 351 Kč ročně.
Dominantní dodavatelé reagují rozmanitější nabídkou tarifů a doplňkovými službami. „Chceme poskytovat našim zákazníkům nástroje, které budou moci využít k optimalizaci vlastní spotřeby energií a tím i k finančním úsporám,“ říká Vladimír Vácha, tiskový mluvčí společnosti E.ON Česká republika.
„Domácnosti mohou výběrem správného dodavatele ušetřit, nicméně úspory jsou zpravidla nižší, než tvrdí inzeráty,“ odhaluje Jan Morkes, šéfredaktor serveru Cenyenergie.cz. „Při běžné spotřebě se roční účet za elektřinu může v nejlepších případech lišit o 10 %. V případě tříčlenné domácnosti to znamená úsporu v řádech stokorun, maximálně tisícikoruny.“
Vyplatí se změna dodavatele elektřiny?
Odborníci doporučují využít webových kalkulaček a rozhodnout se podle konkrétní situace. „Výhodnost změny dodavatele je individuální. Možnou úsporu si ale dnes může spočítat každý sám. Stačí znát současnou spotřebu elektrické energie za rok a výši jističe,“ vysvětluje Jan Truxa, konzultant společnosti Ekowatt, která se zabývá energetickým poradenstvím.
„Výše úspory je závislá na spotřebě. V případě domácností využívajících elektrické přímotopy se účet pohybuje kolem 60 000 Kč ročně, úspory tak mohou být i několikatisícové,“ dodává Jan Morkes. Rozdíl v případě ročního účtu za elektřinu u nejlevnějšího dodavatele a standardního tarifu společnosti ČEZ činí 4 296 Kč, u nejdražšího tarifu může jít až o 5 322 Kč.
Metodika srovnání
Zdrojová data: Oficiální ceníky dodavatelů pro rok 2011, kategorie domácnosti
Modelové příklady:
A) Standardní domácnost
– 3 osoby, byt
– D02d sazba (standardní sazba, využívaná cca 66 % českých domácností)
– spotřeba 2 500 kWh ročně
B) RD vytápěný přímotopy
– 4 osoby v rodinném domě
– D45d sazba (speciální sazba pro domácnosti vybavené přímotopným vytápěním)
– spotřeba 23 320 (nízký tarif), 1 080 kWh (vysoký tarif) ročně
Komentář:
Analýza srovnává celkové roční náklady za elektřinu pro dva uvedené modelové příklady domácností. Celkové roční náklady zahrnují cenu za silovou elektřinu, cenu za distribuci, všechny povinné poplatky, daň z elektřiny, DPH. V případě některých dodavatelů i další povinné poplatky.
Srovnání je absolutně nezávislé a vychází z ceníků dodavatelů a výše povinných poplatků stanovovaných Cenovými rozhodnutími ERÚ (www.eru.cz).
Celkové roční náklady se liší v jednotlivých krajích. Výše uvedené ceny jsou proto průměrem 3 regionů (oblast ČEZ Distribuce, E.ON Distribuce, PRE Distribuce). Kvůli tomu se ceny v jednotlivých regionech mohou lišit (pro přesný výpočet je možné použít kalkulačku na www.cenyenergie.cz nebo na www.eru.cz).