
Jak naznačují zkušenosti z mnoha firem, řada nemocných s chřipkou raději jde do práce, než aby vše řádně vyléčila. Přišli by totiž jinak o část vydělaných peněz, obávají se také, že by mohli nakazit další kolegy v zaměstnání. Zaměstnavatelé pak často usilují o řešení podobné situace…
Sick days jsou pro české podmínky novinkou, pro západní země Evropy standardem
Zaměstnavatelé připravují různé benefity pro kmenové zaměstnance, jedním z nich jsou například takzvané sick days. Bez potvrzení od lékaře, ale s možností vyležet v pohodlí domova krátkodobou nemoc. Firmy proplácí většinou tři dny za kalendářní rok.
Další možností je takzvaná home office, tedy jinak řečeno – práce z domova. Podobný model bude jistě při krátkodobé nemoci ideální, obě zmíněné možnosti se však dotýkají prakticky jen kancelářských profesí. Lidé z výroby během podzimních chřipek a nachlazení přejdou na obvyklou nemocenskou, firmy se však snaží vycházet maximálně vstříc. Jedním ze zaměstnaneckých benefitů je dorovnání rozdílu, o který by byla výplata při krátkodobé nemocenské nižší.
Podle tuzemských zákonů nemá zaměstnanec první tři dny nemoci nárok na jedinou korunu náhrady, delší dobu – resp. prvních 14 dnů – pak uhradí zaměstnavatel. Poté se zapojuje stát, který vyplácí zaměstnance ze zdravotního pojištění. Některé firmy proplácejí zaměstnancům i očkování proti chřipce.