Musí šéf pustit zaměstnance na dovolenou? A na jak dlouho? Co se stane, když si dovolenou během roku pracovník nevyčerpá? Tady je vše, co zaměstnanec potřebuje vědět o čerpání dovolených…
Školní rok skončil a dovolené jsou v plném proudu. Většina zaměstnanců se domnívá, že si mohou termín dovolené určit sami a zaměstnavateli ho jen nahlásí. Zákoník práce však dává jasně najevo, že dovolenou plánuje zaměstnavatel.
1. Dovolená se má hlásit dva týdny dopředu, ale stačí to?
Zákoník práce udává, že dovolenou stačí nahlásit dva týdny předem, ale to se nemusí vyplatit. „Ve stejném termínu již mohou mít schválenu dovolenou kolegové a zaměstnavatel ji z provozních nebo jiných důvodů neumožní čerpat. Je lepší se ozvat mnohem dříve, podat žádost neboli tzv. „DOVOLENKU“ a ujistit se, že zaměstnavatel souhlasí, což stvrdí svým podpisem,“ říká Pavlína Tichá z personálně-poradenské společnosti McROY Czech.
Samotné předání „DOVOLENKY“ se ovšem nepovažuje za schválení!
„Každý zaměstnavatel má zájem o dobře a produktivně pracující zaměstnance, k čemuž přispívá i jejich psychická pohoda. Pokud žádost podáte s dostatečným předstihem nebo ji požadujete ze dne na den kvůli závažným rodinným důvodům, většina zaměstnavatelů vyjde vstříc. Avšak časté zneužívání dovolené například po bujarém večírku zaměstnavatelé netrpí,“ dodává Pavlína Tichá.
2. Čtrnáct dnů prázdnin nařizuje zákon, pokud se nedohodnete jinak
Zákoník práce myslí i na dobu dovolené. Každý má nárok na 14 dní vcelku, pokud se v práci nedohodne jinak, nebo na náhradu za náklady, které zaměstnanci vznikly vlivem změny doby čerpání dovolené zaměstnavatelem nebo odvoláním z dovolené. „Obecně se doporučuje více než 14 dnů vcelku, aby se zaměstnanec zregeneroval a vyčistil si hlavu od pracovních záležitostí a začal odpočívat. Pro hodně lidí je však nemyslitelné na tak dlouho opustit zaměstnání bez pracovního notebooku,“ říká Pavlína Tichá z personálně-poradenské společnosti McROY Czech.
Čerpání dovolené ovlivňuje i pracovní pozice, kterou zaměstnanec vykonává. „Mzdová účetní ví, že čerpání dovolené je prvních 14 dní v měsíci většinou nemožné kvůli zpracování mezd a odesílání výplat. Zaměstnanci v zemědělství v době žní pracují přesčas, stejně jako skladoví operátoři v období Vánoc,“ dodává Pavlína Tichá z personálně-poradenské společnosti McROY Czech. Bez notebooku se také špatné odjíždí těm, kteří mají v zaměstnání nějakou odpovědnost – za tým, za oddělení, za dlouhodobý projekt či zakázku.
3. Co s nevyčerpanou dovolenou?
Co dělat pokud zaměstnanec dovolenou nestihne vyčerpat do konce kalendářního roku? Nepřijde o ni, i na toto myslí zákoník práce – konkrétně §218. Dovolená by měla být vyčerpána do konce následujícího kalendářního roku. Pokud ji do 30.6. následujícího kalendářního roku zaměstnanec nevyčerpá, může využít práva určit si čerpání dovolené sám, a to písemnou formou alespoň 14 dní předem.
4. „Závodní“ dovolená
Zaměstnavatel může také po dohodě s odborovou organizací a se souhlasem rady zaměstnanců určit hromadné čerpání dovolené, pouze však na dva týdny. „To využívají zejména výrobní firmy z provozních důvodů. Během dovolených provedou nutnou odstávku ve spojení s plánovanou údržbou strojů a zařízení,“ vysvětluje Pavlína Tichá z personálně-poradenské společnosti McROY Czech.
5. Celková délka dovolených
Délku dovolené upravuje zákoník práce §212 -215 na čtyři týdny ročně. Současní zaměstnavatelé jako jeden z benefitů nabízejí i týden dovolené navíc jako motivaci. Pro některé zaměstnance je tento benefit „standardem“ a pro nové potenciální pracovníky může být absence dovolené navíc kritériem, kvůli kterému se rozhodnou pro konkurenci. „Obecně však platí, že by se Češi měli naučit více odpočívat,“ dodává Pavlína Tichá.