Až polovina manželských svazků se rozvádí, alespoň to říká statistika. Nikdy nevíte, co se může přihodit – nejčastěji se rozvodu dočkají tří až pětiletá manželství. Láska je jedna věc, ale vypořádání majetku druhá.
Společná hypotéka tak bývá skutečný problém, zvláště sjednali jste si ji s bývalým partnerem na dobu celé jedné generace. Existuje však hned několik řešení, jak v takové situaci jednat a nadělat co nejméně škod – nebo také škody vůbec žádné.
Rozvod bez velkých hádek – hypotéka může pokračovat
Proč vlastně hypotéku rušit? Splácet ji můžete společně dál, každému zůstane polovina nemovitosti. Pokud jde o větší byt nebo rodinný dům, nabízí se pronájem nebo budoucí bydlení pro děti (a pozor, pokud budete pronajímat, banka to musí vědět). Jde o vlastně jednoduché a účelné řešení, ale může si jej dovolit jen velmi málo lidí. Finanční náročnost je totiž obrovská.
Vyplacení hypotéky – řešení číslo dvě
Dohodnout se ale samozřejmě můžete i jinak. Například tak, že jeden druhého jednoduše vyplatí a nemovitost si celou ponechá. Ale pozor – půjčit si tolik, abyste vyplatili polovinu hypotéky a dalších dvacet let ještě spláceli svůj díl? Banka si pečlivě prověří, jestli na to opravdu máte. Pokud ne, můžete požádat nového partnera, zda do toho půjde s vámi. Možná se zapojí také rodiče.
Do třetice – prodej nemovitosti je sázka na jistotu
Hypotéku splatíte z toho, co jste utržili za prodej. Kupec získá dům a hypotéku po dohodě převezme za vás. Možností je hned několik. Kupní cena bývá při prodeji s hypotékou nižší o zůstatek úvěru. Není třeba další administrativy – odhad nemovitosti, výpisy z katastru a tak podobně. Nového majitele si prověří jen banka, pokud je bonita dostatečná, tak má zelenou.