
Před blížícími se Vánocemi začínají internetoví obchodníci lákat zákazníky na slevy prostřednictvím specializovaných cashback portálů, které fungují na základě provizního systému. Obchodníci vracejí tímto způsobem lidem část peněz, které u nich za zboží utratí. Na co se při nákupu přes cashback portály zaměřit?
Provizní systém funguje tak, že zapojené e-shopy platí cashback portálu provize za každého přivedeného zákazníka. Slevy pak získají zákazníci v podobě peněz, které dostanou zpět od obchodníků nabízejících cashback za zakoupené zboží. Provize se obvykle pohybuje v jednotkách procent z částky, za kterou zákazníci zboží nakoupili, a je potom do několika hodin až dní připsána na jejich účet. Tento způsob nákupu je vhodný zejména pro uživatele, kteří často nebo rádi nakupují online. Cashback je zaveden hlavně u zákazníků slevových webů (Slevomat.cz, Slevopolis.cz, Vykupto.cz, Mydeals.cz atd.), kde provize dosahují až 8 % z ceny zakoupeného zboží či služeb.
V České republice se v současnosti přes největší cashback portál VratnePenize.cz protočí přes 3 miliony korun za měsíc. Zhruba 50 % jeho obratu tvoří zákazníci slevových portálů, zbytek pak internetové nákupní galerie jako Mall.cz, Kasa.cz atd.
Jak tedy na nákupech prostřednictvím cashbacku co nejvíce vydělat?
Do internetového obchodu vždy přes cashback stránku
I když máte svůj účet u cashback portálu, ještě to neznamená, že automaticky dostanete peníze zpět. Před každým nákupem musíte přejít do e-shopu vždy přes odkaz z cashback stránky. Bez toho nemáte nárok na připsání peněz z provedeného nákupu.
Kontrolujte si každý nákup
U cashback portálů se v ojedinělých případech může stát, že i když přejdete do e-shopu přes speciální odkaz, cashback se vám neobjeví. „Jestliže se ani po pěti dnech neobjeví žádná informace, cashback reklamujte. Stačí poslat provozovateli následující informace – název obchodu, datum nákupu, cena bez DPH a identifikace nákupu – číslo objednávky nebo zkrácené číslo voucheru,“ říká Martin Papoušek z webu VratnePenize.cz. Naopak cashback nikdy nereklamujte u eshopu, bylo by to zbytečné.
Ověřte si výši cashbacku
U některých obchodů jsou procenta z nákupu, která vám budou vrácena, různá. „Například za nákup pračky dostanete zpět 1 % z utracené částky, zatímco za nákup stanu 3 %, a to i když zboží objednáte najednou v jedné objednávce u jednoho obchodníka,“ vysvětluje Papoušek. Pokud hodnota vrácených peněz za nákup nebude souhlasit, neváhejte peníze reklamovat u provozovatele cashbacku.