
Teplé jaro podporuje výskyt klíšťat, jejich sezona letos začala o měsíc dříve a meteorologové pravidelně vydávají varování před jejich zvýšenou aktivitou. Podle statistik Státního zdravotního ústavu (SZÚ) loni vzrostl počet nakažených boreliózou o třetinu a nemocných přibyde i letos.
Na co si dát pozor a jak si s přisátým klíštětem poradit? Věděli jste, že se proti nemocem z přisátí klíštěte můžete i pojistit?
Počet nakažených lymeskou boreliózou (lymeskou nemocí) podle statistik SZÚ vzrostl oproti roku 2012 o třetinu, lidí s klíšťovou encefalitidou o desetinu. Nejčastěji onemocní dospělí ve věku 45 až 59 let, druhou rizikovou skupinou jsou děti ve věku 5 až 14 let. Lymeská borelióza je léčena antibiotiky. Na klíšťovou encefalitidu lék není, ale můžeme se proti ní nechat očkovat. Vážné následky obou onemocnění si můžete pojistit, a to v rámci rizika velmi vážných onemocnění.
FLEXI plní za nejzávažnější formy onemocnění z přisátí klíštěte
Pojišťovna České spořitelny nabízí pojištění závažných následků způsobených klíšťovou encefalitidou a lymeskou boreliózou jak u dospělých, tak u dětí. A to v rámci rizika velmi vážných onemocnění. Ochranu lze sjednat v rámci FLEXI životního pojištění jako pojištění velmi vážných onemocnění na pojistnou částku od 10 000 do 1 milionu korun u dětí a až do 4 milionů korun u dospělých. Plníme za nejzávažnější formy tohoto onemocnění, které klienta ohrožují na životě.
Kde klíště potkáte?
Klíšťata se vyskytují častěji v listnatém lese a ve vysoké trávě. Klíště putuje po lidském těle několik hodin, než se zakousne. Bez krve přežije déle než rok. Více než děti ohrožuje dospělé osoby.
Přisátí klíštěte se dá předejít
Nechte se očkovat a používejte repelent
Noste uzavřené oblečení a vysokou obuv
Po návratu z lesa si vyčesejte vlasy, dejte si sprchu a prohlédněte se
Co dělat, když už se zakouslo?
Odstraňte klíště – pinzetou kývavým pohybem (nesmíte klíště přetrhnout)
Znovu vydezinfikujte postižené místo
Sledujte ránu, pokud bude místo rudnout, vyhledejte lékaře