
Jsou investice, které nejsou primárně předmětem budoucího finančního zisku. Příkladem může být milionová investice v dolarech za padesátiletého automobilového veterána. Mnoho lidí investuje i do lahví vína, v letošním roce získaly ještě více na popularitě kryptoměny jako Bitcoin. A jaké další alternativní investice jsou v našem světě dostupné?
Prosté zhodnocení úspor nebo zajištění se na stáří, motivace je různorodá
Akcie, dluhopisy, podílové fondy, zlaté slitky. To vše je předmětem zájmu lidí, kteří chtějí zhodnocení naspořených financí. Ruku v ruce pak jde i společenský obdiv nebo zajímavý zážitek. Alternativní investice, jako je třeba historický automobil, archivní lahev s vínem nebo drahý šperk, pak nejsou pořizovány s důrazem na maximální možný výnos. Co vše je možné si touto cestou pořídit?
Ferrari vyrobené před padesáti a více lety má ve své soukromé sbírce jen skutečně minimum lidí. Je to i proto, že zájemce musí zaplatit v přepočtu pár stovek milionů korun. Ferrari 250 GTO (rok výroby 1963) se v roce 2013 vydražilo za 52 milionů dolarů. Mimo klasické veterány věnují sběratelé oblibu i světoznámým značkám, jako je Bugatti, Jaguar nebo Mercedes. V ČR se sbírají značky jako Aero, Jawa nebo Škoda a Tatra. Investice do Tatry 603 se může vyšplhat do stovek tisíců. Z hlediska zhodnocení jde o atraktivní záležitost, benefitem ale může být i účast na veteránském srazu nebo jedinečný zážitek z jízdy.
Mnoho lidí také investuje do šperků. Kupříkladu prsten osazený bílým diamantem, který patřil slavné herečce Elizabeth Taylor, stál v aukci necelých devět milionů dolarů. Investovat lze nejen do šperků a hodinek slavných osobností, ale i do starožitných kousků – originální hodinky Patek Phillipe „Jump Hour“ se vydražily za skoro 39 tisíc dolarů.
Čeští investoři si oblíbili i svět vína, oblíbená je hlavně francouzská produkce
Poslední roky přinášejí i další možnosti, jako například investice do archivního vína. Vývoj cen těchto vín sleduje index Liv-ex 100. Mezi stovkou nejzajímavějších vín světa dominuje hlavně Francie, ještě konkrétněji oblast Bordeaux. Zapomenout bychom ale neměli ani na Itálii nebo Španělsko, svá místa mají v žebříčku i vína z USA.
Mnoho lidí také zajímá svět mincí – a to i těch virtuálních. Bitcoin v letošním roce doslova láme rekordy, ačkoliv spatřil světlo světa teprve před osmi lety. Ještě se začátkem roku 2012 byla cena jednoho bitcoinu na šesti dolarech, v současné době činí hodnota až šestnáct tisíc dolarů. Sázka na tuto kartu před několika lety znamenala vstupenku do klubu milionářů. Ti, kteří nemají peníze na velké investice a chtějí přesto zhodnotit své úspory, si oblíbili také investiční mince nebo medaile ze stříbra a zlata. K nákupu kvalitního kousku postačí i několik tisícovek, kromě zlata a stříbra se v posledních letech zvyšuje zájem i o platinu.