
Rekonstrukce bytu nebo rodinného domu je finančně hodně náročná, jen málo lidí si ji proto dokáže zařídit přímo z naspořených peněz. Jak ukazuje průzkum Raiffeisen stavební spořitelny, lidé do třiceti let si nejčastěji půjčují od rodinných příslušníků. Starší si pak sjednají raději půjčku v bance nebo stavební spořitelně.
Jeden ze sta Čechů si pak půjčí na tyto záležitosti od nebankovního subjektu.
Co nám říkají v tomto ohledu statistiky?
Z mladších třiceti let si nejčastěji půjčují obyvatelé středních Čech a severní Moravy, nejmenší je podíl ve východočeském regionu. Tímto způsobem financují rekonstrukci častěji muži (29 %) než ženy (22 %). Lidé ve věku mezi 30 a 44 lety si na rekonstrukce půjčí spíše v bance (24 %) nebo stavební spořitelně (13 %). Bance nejvíce důvěřují v této věkové kategorii obyvatelé severozápadních Čech a obecně menších měst v rámci celé ČR, pro stavební spořitelny se častěji rozhodnou na východě Čech a ve městech pod pět tisíc obyvatel.
Proč tomu tak je? Obecně vzato, úrokové sazby atakují historická minima, zájemci si mohou půjčit statisíce korun bez potřeby zajištění nemovitostí. A co nebankovní poskytovatelé půjček? Ty mají v oblibě zejména lidé ze severu Moravy, právě tam je využijí tři procenta dotázaných. Necelá polovina respondentů (konkrétně 44 %) se pak kvůli rekonstrukci bydlení nehodlá zadlužit, jde hlavně o ženy, penzisty a obyvatele maloměsta. K této možnosti se přiklánějí hlavně obyvatelé severovýchodních Čech, právě tam se k možnosti upravovat bydlení pouze z vlastních úspor rozhodlo 39 procent dotázaných.