MPSV plánuje dle návrhu důchodové komise od roku 2017 zavést více sazeb sociálního pojištění, a to v závislosti na počtu vychovávaných dětí. Zaměstnanci a podnikatelé s dvěma a více dětmi by odváděli méně na sociálním pojištění, bezdětní by platili více.
Pro rodiče s jedním dítětem by se sazba sociálního pojištění nezměnila. Sníženou sazbu pojistných odvodů by si, na rozdíl od daňového zvýhodnění, mohli uplatnit oba dva rodiče.
Rodiče s dětmi vychovávají další daňové poplatníky, kteří budou v budoucnu financovat státní důchod i občanům, kteří neměli žádné dítě. Ne všechny děti však budou v budoucnu platit daně, některé mohou být například dlouhodobě nezaměstnané. V praxi někteří bezdětní občané zaplatí během svého produktivního života na sociálním pojištění několikanásobně více, než následně čerpají od státu v penzi, neboť se během produktivního života věnují své kariéře, mají nadprůměrné příjmy, a odvádějí tedy více na sociálním pojištění. Při výpočtu důchodu je přitom zastoupen i prvek solidarity, kdy občané s vyššími příjmy mají relativně nižší náhradový poměr při odchodu do důchodu oproti občanům s nižšími příjmy.
„Rodinná politika hraje důležitou roli ve všech vyspělých zemích světa. Státy se snaží finančně pomáhat rodinám s dětmi, přičemž nejefektivnější je podpora formou nižšího zdanění. V Česku tuto funkci velmi dobře plní daňové zvýhodnění na děti. Změny sazeb sociálního pojištění by znamenaly další náklady na změnu firemního účetního systému a celá legislativa by byla opět složitější. Nicméně pro rodiče by tato varianta byla oproti daňovému zvýhodnění výhodná v tom, že nižší sociální pojištění by si mohli uplatnit oba dva rodiče “ hodnotí situaci Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.