Rubriky


Náš tip





Newsletter

Přihlaste se k odběru zde.
 

Na pořízení bydlení si lidé půjčují nejčastěji

Podle průzkumu společnosti GfK téměř dvě pětiny respondentů využívají nějakou formu půjčky, více než polovina půjček je od banky, a téměř tři pětiny jsou bezúčelové půjčky. Jeden z deseti Čechů si půjčuje na splácení svých dluhů z minulosti.

Půjčky na vyšší částky jsou více využívány v bankách a lidé si je v 9 z 10 případů půjčují od jedné finanční instituce. Dva z tří Čechů uvádí, že je dnes běžné žít na dluh a půjčovat si peníze.

„Porovnáme-li rok 2013 a rok 2014, narostl počet lidí, kteří nemají žádnou půjčku, a to o 11 procent. Naopak 38 procent Čechů má alespoň nějakou formu půjčky. Více jak polovina lidí si nejčastěji půjčuje u banky. Podíváme-li se na genderové rozdíly, půjčují si ženy i muži téměř stejně od bankovních institucí. Rozdíly vidíme pouze u nebankovních půjček, kde si muži půjčují více než ženy. Téměř tři z pěti všech půjček tvoří neúčelové půjčky. Tedy lidé si nepůjčují na konkrétní věc, ale s penězi později naloží podle své libosti. Neúčelové půjčky jsou typické pro nejmladší věkové kategorie, které nemají partnera ani děti,“ říká Jiří Nosek, Sector Leader Financial Services and Technology z GfK.

Které druhy půjček lidé nejvíce využívají?
Až 87 procent těch, kteří mají v současnosti půjčku, ji využívají od jedné instituce, pouze 13 procent klientů má půjčky u více finančních institucí současně. Obecně si vyšší částky lidé půjčují spíše v bankách, u nebankovních institucí převažují půjčky nižších částek.

Jaké jsou hlavní důvody pro půjčky?
Jedna pětina dotázaných má půjčku na koupi domu nebo bytu, dále následuje vybavení domácnosti elektrospotřebiči, oprava nebo rekonstrukce bytu. 12 procent lidí má půjčku na koupi auta a frekventovaným důvodem půjčky je také splácení dluhů z dřívějška (11 procent všech půjček).

A jak jsou lidé spokojeni se současnou půjčkou?
Lidé, kteří mají nějakou půjčku, uvádí největší spokojenost se stavebním spořením a půjčkou od rodiny či známých.

Refinancování půjček
18 procent lidí, kteří mají nějakou půjčku, zvažují refinancování své půjčky. Nejvíce lidí, kteří uvažují o refinancování půjček, jsou lidé s hypotékami (28 procent), nebo lidé s úvěrem či stavebním spořením (23 procent).

Plánují si lidé půjčit i v roce 2015 peníze a hlavně za jakým účelem?
V tomto roce si 38 procent dotázaných plánuje půjčit peníze. Z těch, co plánují, si 15 procent půjčí na nákup na splátky a stejné procento si plánuje půjčit přímo od rodiny. Na třetím místě je plánováno přečerpání účtu (kontokorent). Největší půjčky si lidé plánují půjčit za účelem koupě domu nebo bytu, následuje koupě auta a pak oprava nebo rekonstrukce domu či bytu. Až šest lidí z deseti si peníze v roce 2015 neplánuje vůbec půjčit.

A jaký je všeobecný názor na půjčky?
Téměř dvě třetiny lidí si myslí, že je dnes běžné žít na dluh. Až 40 procent dotázaných uvedlo, že by si nikdy nepůjčili na dovolenou a jedna třetina by si zase nikdy nepůjčila na nákup vánočních nebo jiných dárků.



Čtěte také

marketing Fio reaguje na změnu sazeb ČNB u hypotečních i splátkových úvěrů

marketing V nové kampani Cofidis představuje půjčku a konsolidaci s garancí RPSN

marketing Wüstenrot zafixuje úrokovou sazbu i na třicetileté období!

marketing Dva důležité dotazy kolem půjček a pojištění

marketing Creditas úročí vklady na spořícím účtu 1%

marketing Wüstenrot připravil ještě zajímavější nabídku bytovým družstvům a společenstvím vlastníků jednotek

marketing Fio banka tlačí dolů úroky u hypotečních úvěrů

marketing Provident naplnil podmínky pro zisk licence České národní banky