
Poté, co se ČNB rozhodla opustit politiku měnových intervencí, chystá se navýšit diskontní sazbu, jejíž dosavadní výše činila 0,05 %. Je velmi pravděpodobné, že se k podobnému kroku odhodlá ještě tento rok. Jak tvrdí analytici ze společnosti BDO, toto rozhodnutí bude mít svůj vliv i na spotřebitele. Konkrétně půjde o růst úrokových sazeb u půjček a hypoték.
Jak ukázala prognóza České národní banky, pravděpodobně se ke zvýšení diskontních sazeb sáhne během podzimních měsíců. „Růst úrokových sazeb bude záviset na vývoji měnového kurzu. Faktorů, které v rozhodování ČNB budou hrát roli je však více, jedním z podstatných je vývoj inflace. Z dlouhodobého hlediska musí ČNB zvažovat i dopad jejího rozhodnutí na výši úrokových sazeb pro spotřebitele,“ dodává k celé věci Lukáš Hendrych z auditorské a poradenské společnosti BDO. Celá situace se bude probírat na příštím zasedání ČNB, které proběhne na konci června.
Spotřebitelské půjčky mohou přinést vyšší měsíční splátky
Jak říkají odborníci z BDO, příliš dramatické zvýšení diskontní sazby by znamenalo řetězovou reakci. Úrokové sazby jsou nyní poměrně nízko, přesto však domácnosti značnou část svého rozpočtu dávají na splácení různých půjček. Poté, co například u hypoték skončí fixační období, mohlo by u řady rodin dojít k vážným finančním problémům. Nejhorší scénář předpokládá destabilizaci trhu s nemovitostmi, což by mělo velký dopad i na tuzemskou ekonomiku. Je však pravdou, že se očekává velmi pozvolný růst sazeb a k tomuto sledu událostí by tak nepochybně nemělo vůbec dojít.