Být OSVČ je v mnoha věcech výhodou, živnostník si sám organizuje práci a nemá nad sebou nepříjemného šéfa. Na druhou stranu, jde o velkou zodpovědnost, kromě odvedené práce je živnostník zodpovědný i za případnou nehodu. Pokud nemá sjednanou pojistku odpovědnosti, způsobené škody musí uhradit ze své kapsy. Nehoda nebo pracovní pochybení může růst až do statisíců, někdy způsobit dokonce i konec podnikatelské činnosti.
Jak podobným situacím předcházet?
Pojištění odpovědnosti se rozhodně vyplatí nepodceňovat
Advokát, lékař, soudní znalec, veterinář. Ti všichni musí sjednat pojištění profesní odpovědnosti, které kryje případné chyby a újmu, která postihne třetí osobu. Pojištění odpovědnosti je důležité pro všechny pracovně aktivní lidi, protože zatímco zaměstnanec je do značné míry kryt pojištěním zaměstnavatele, živnostníci nebo externí pracovníci firem si musí rizika pokrýt sami. Škoda nemusí vzniknout jen díky výpadku v koncentraci nebo nehodě, může jít o vadný produkt nebo materiál. Pro živnostníky může být jakýkoliv problém přímo likvidační, protože škody se poměrně snadno vyšplhají i do statisíců.
Rizikovými obory jsou elektrikáři nebo instalatéři a topenáři. Nehody přitom nejsou ve většině případů otázkou horší kvality práce, stačí jen okamžik nepozornosti. Krytí nejčastěji podceňují drobní živnostníci. Ti by se měli zamyslet nad rozsahem pojistných služeb, tak i nastavenými limity. Pokud živnostník jezdí za výdělkem do ciziny, měl by si uvědomit, že část pojišťoven nabízí krytí jen pro území ČR, je dobré se proto informovat.