Kurzy účetnictví, mzdového poradenství, základy podnikání, kurzy svářečů, strážných a obsluha strojů CNC, vysokozdvižných vozíků i řidičské oprávnění na kamion– to jsou nejnavštěvovanější rekvalifikační kurzy na pracovních úřadech. Jaké jsou letošní novinky?
Rekvalifikační kurzy navštěvují lidé všech věkových kategorií a je o ně velký zájem. Novinkou, která se stala velmi žádanou, jsou profesní kvalifikace (jedná se o neformální vzdělávání). Využívají je lidé, kteří mají praxi v určité oblasti, ale chybí jim požadované vzdělání. To se týká především gastronomie, kde lidé pracují řadu let jako kuchaři či číšníci bez předchozího vzdělání v tomto oboru. Absolvování profesní kvalifikace jim umožní získat výuční list.
U mužů se rekvalifikační kurzy v posledních letech příliš nemění. Vedou kurzy svářečů, obsluhy CNC strojů a řidičů vysokozdvižných vozíků. „Přibyl zájem o kurz strážného, který je ale navštěvovaný z důvodu změny legislativy. Ta oproti minulosti, kdy pozici strážného mohl vykonávat kdokoliv bez praxe či specifických znalostí, nově vyžaduje osvědčení,“ dodává Vladislava Hráčková z brněnské kanceláře personálně-poradenské společnosti McROY Czech.
Muži si také mohou udělat zkoušky na řidiče kamionů, kteří v Česku v posledních letech chybějí. Na tyto kurzy se přihlašují většinou uchazeči ve věku do 40 let. Takový kurz vyjde u autoškoly na 40 až 50 tisíc korun, v rámci rekvalifikace ho však lidé získají zdarma.
Ženy zase navštěvují kurzy mzdového účetnictví a základy podnikání. „Neméně žádané jsou i kurzy sociálního pracovníka, na které se hlásí i muži,“ dodává Vladislava Hráčková.
V minulosti měly ženy největší zájem o rekvalifikační kurzy v oblasti kosmetiky a kadeřnictví. Tento trend stále přetrvává, v praxi jim ovšem chybí uplatnění. Úřady práce proto tyto kurzy nabízejí zřídka a jen po pečlivém zvážení komise, která posuzuje každou žádost zvlášť s ohledem na možné uplatnění.
Nejčastější důvod pro změnu: zdravotní stav nebo stěhování
Rekvalifikace je vhodná pro každého, kdo chce zvýšit své šance na trhu práce. Účastníci kurzů si mohou prohloubit své znalosti či získat zcela novou kvalifikaci. Nejčastějšími důvody pro změnu práce bývají zdravotní důvody nebo stěhování, kdy původní profese nemá v nové lokalitě uplatnění. Lidé přicházejí také proto, že po nich zaměstnavatel požaduje zvýšení či rozšíření znalostí.
Rekvalifikační kurz mohou absolvovat jak nezaměstnaní, tak i lidé v pracovním poměru. „U nich je to možné jen v případech, kdy jim hrozí ztráta zaměstnání. Člověk, kterému zaměstnavatel oznámí, že jej bez daných znalostí nemůže dále zaměstnávat, má možnost jít na úřad práce, kde rozhodnou, jakou má šanci najít jiné vhodné zaměstnání a zda je rekvalifikace vhodná nebo dokonce nutná,“ uvádí Vladislava Hráčková z brněnské kanceláře personálně-poradenské společnosti McROY Czech.