Rubriky


Náš tip





Newsletter

Přihlaste se k odběru zde.
 

Odkládání hledání práce po prázdninách může vyjít absolventy draho

Užívat si poslední prázdniny a hledání práce odložit až na září se nemusí absolventům středních a vysokých škol vyplatit. Hrozí jim, že v takovém případě zůstanou bez práce dlouhé měsíce.

„V mnoha firmách totiž hledají lidi s nástupem do práce od září, aby se do chodu firmy zapojili po skončení volnějšího dovolenkového období. Výběrové řízení může trvat i několik týdnů a skládat se z více kol. Hledat práci až v září je pozdě, protože absolvent zmešká mnoho příležitostí a nakonec je možné, že zůstane bez práce,“ říká Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti McROY Czech.

Velkou roli ovšem hraje i to, jakou školu a obor mladý člověk vystudoval. Někteří absolventi si dokážou najít práci okamžitě, na ostatní čeká množství pohovorů, než se k novému zaměstnání dostanou. „O IT specialisty se firmy bijí, filozofové, kulturologové, sociální pracovníci nebo enviromentální manažeři budou práci hledat mnohem déle. IT specialisté si mohou dovolit nechat hledání práce na později, ti ostatní ne,“ vysvětluje Filip Brož z personálně-poradenské společnosti McROY Czech.

Podobná situace je i v případě středoškolských pozic. Velký zájem je o programátory CNC strojů, CNC obráběče kovů, svářeče či elektrikáře. O práci se však mohou bát zedníci, lesní pracovníci, krejčí a profese týkající se zemědělství. V těchto oborech je dobré začít práci hledat hned, jinak se může stát, že dotyčný rozšíří řady dlouhodobě nezaměstnaných.

Nejméně problémů s hledáním práce mívají mladí lidé, kteří už během školy získali praxi. „Zkušenosti ve svém oboru má podle našich informací přibližně čtvrtina mladých lidí. Jejich šance najít si rychle práci je třikrát vyšší než u těch, kteří žádnou praxi nemají,“ dodává Tomáš Surka.

Mladým lidem lze tedy doporučit, aby se snažili si hledat během školy brigády v oblastech, které by je v budoucnosti zajímali. „Mnohé firmy jsou navíc zvyklé přijmout ty, se kterými měli na pozici brigádníků dobré zkušenosti. Proto se určitě vyplatí brigády nepodceňovat,“ varuje Filip Brož z personálně-poradenské společnosti McROY Czech.

6 největších chyb, které absolventi dělají
1. Mají nereálné požadavky na plat
2. Nereálné požadavky na pozici (například se hned chtějí bez praxe stát manažerem)
3. Mají strach a jsou zbytečně nervózní
4. Nulová odpovědnost a neochota se přizpůsobit
5. Mylná představa o tom, co je zaměstnání a práce
6. Nejsou na „pracovní proces“ připraveni. V Česku panuje diametrální rozdíl mezi školou a praxí, což není chyba absolventů ale spíše vzdělávacího systému.



Čtěte také

marketing Investice 2024? ..Možnosti a aktuální trendy

marketing S hypotékou je možná dobré si pospíšit ..

marketing Fio reaguje na změnu sazeb ČNB u hypotečních i splátkových úvěrů

marketing Dražší hypotéky uzavřené v posledních letech bude nyní možné velmi výhodně refinancovat. Zájemci ale mají čas jen do září

marketing Topná sezóna je tady. Analytici Kalkulátor.cz spočítali, kolik bude letos domácnosti stát

marketing Analýza: Co je výhodnější? Nemovitost si koupit, nebo pronajmout?

marketing Manželství a příjem z nájmu

marketing Kolik si lze přivydělat na úřadu práce?