
S prvním únorem příštího roku bude nabývat platnosti zákon, který se bude týkat otcovské dovolené. V praxi to znamená týden volna pro každého novopečeného otce – s touto novinkou v našem právním řádu vás nyní seznámíme důkladněji.
Zákon byl schválen senátem už v dubnu, ČR se tak připojila k dalším dvaadvaceti (z celkem 28) zemí EU, které podobnou normu mají ve své legislativě také. Otcovská dovolená zatím neplatí ve Švýcarsku, ale ani v Irsku nebo na Slovensku. Ve Francii je možné čerpat až půl roku otcovské dovolené, v Itálii zase platí jeden jediný den.
Otec musí být zapsán do matriky, dovolená se musí čerpat jako celek
Nárok na dovolenou bude mít otec tehdy, když se dítě narodí po 21. prosinci 2017. Nutný také je patřičný zápis v matrice. Otcovskou dovolenou je možné čerpat do šesti týdnů od narození dítěte, a to vcelku bez přerušení. Nově také bude existovat dávka otcovské poporodní péče, která se bude vyplácet z klasického nemocenského pojištění.
Operovat se bude s denním vyměřovacím základem. Z částky nižší než 942 korun se bude započítávat sto procent, ze sumy 942 až 1412 korun to bude 60 procent, třicet procent pak u sumy 1412 až 2825 korun, k vyšší částce se pak už přihlížet nebude. Z denního vyměřovacího základu se pak započte sedmdesát procent. Týdenní otcovská dovolená je pro zaměstnavatele povinnou položkou.
V ČR se každý rok narodí asi sto tisíc dětí, otcovská dovolená vyjde státní kasu na zhruba 700 milionů korun, podle předpokladů přijde stát na daních asi o osmdesát milionů.