
Někteří o podobných věcech přemýšlejí už s koncem léta, jiní zase na zazimování rekreačních objektů dost žehrají. Důkladné zabezpečení před zimou je ale potřeba a určitě nepřijde vniveč.
Důležité je nejen zavřít okenice a zamknout vchodové dveře, ale také vypnout elektřinu nebo nepodcenit bezpečnostní opatření proti případným nájezdům nenechavců.
Pozor hlavně na vodu, ta může v zimě napáchat značné škody
Odčerpání vody z potrubí nebo nádrží, to za prvé. Na jaře jinak hrozí sanace větších škod. Eventuální spáry, přebytečná voda nebo vytápěcí systém bez nemrznoucí kapaliny, to vše se musí zajistit. Zamrzlá voda totiž nabyde na objemu a může dojít k havárii. A pozor, to není zdaleka vše! Stačí i trochu jídla navíc, které se nechá v chatě – a na zimu se do nájmu přistěhují hlodavci. Podkroví nebo jiné otvory chaty je nutné pečlivě utěsnit, možná pro jistotu i nastražit pasti.
Předtím, než bude chata zazimovaná, je třeba odvézt všechny cennosti. Žádná elektronika nebo zahradní technika tu nesmí zůstat, pokud se tedy nemá stát zajímavým artiklem pro zloděje. Pokud mají spolehliví sousedé náhradní klíče a občas chatu zkontrolují, určitě to bude velké plus. A na co je ještě třeba myslet při zazimování chaty?
• Bezpečnostní zámky, upravení dveří a ochranná okenní folie. Prostě základní zabezpečení.
• Fotodokumentace všech jen trochu cennějších věcí, které tu přes zimu budou muset zůstat.
• Nastavení elektronických zařízení, která v jistou dobu spustí úsporné světlo. Vzbudí se tak prakticky zadarmo dojem, že chata je během zimního období minimálně navštěvovaná.
• Páčidlo nebo žebřík. To určitě nesmí ležet na zemi vedle chaty. Zloděj to jinak bude mít o poznání snadnější.