
Absence výraznějšího ekonomického růstu, zvyšování cenové hladiny a s nimi spojený pokles reálných mezd začíná sužovat čím dál tím více obyvatel Velké Británie. Zatímco dříve patřili mezi stálou klientelu poskytovatelů tzv. pay day půjček zejména zástupci slabé sociální vrstvy, nyní mezi nimi najdeme již i státní zaměstnance (učitele, zdravotní sestry).
Situace na trhu s nebankovními půjčkami s vysokými ročními náklady (tzv. RPSN) již začíná být natolik vážným problémem, že se jí zabývají dokonce i političtí představitelé tohoto ostrovního státu. Trnem v oku jsou jim zejména extrémně vysoké úrokové sazby a nedostatky v procesu poskytování těchto půjček. První věc se politikové rozhodli řešit prosazením maximální výše nákladů spojených s úvěrem (Velká Británie v tomto čerpá ze zkušeností z Austrálie). Nedostatky v procesu poskytování úvěru si pak vzal na starost regulátor finančního trhu. V souvislosti s jeho aktivitami svou činnost ukončilo několik poskytovatelů krátkodobých půjček, další pak budou pravděpodobně následovat.
Podle zjištění regulátora je 67 % všech krátkodobých půjček poskytnuto bez bližšího zjišťování finanční situace žadatelů. Ve Velké Británii tak začíná vznikat problém s tzv. rolováním půjček, kdy si spotřebitelé ve finanční nouzi berou nové půjčky na splacení těch starých. To, že je situace opravdu vážná naznačuje i to, že někteří z poskytovatelů těchto úvěrů již odmítají poskytovat tzv. rolovací půjčky.
Otázkou zůstává, jaké možnosti mají lidé s akutním nedostatkem peněz. Klienty společností poskytujících krátkodobé půjčky již totiž začínají odmítat například poskytovatelé hypotečních úvěrů, pro které jsou lidé, kteří v minulosti (až 6 let zpět) využili služeb úvěrových společností, velmi rizikovými klienty. Situace na trhu s krátkodobými půjčkami ve Velké Británii tak začíná připomínat situaci se subprime hypotékami v USA.
Připraveno ve spolupráci s http://www.finslovnik.cz/