Rubriky


Náš tip





Newsletter

Přihlaste se k odběru zde.
 

Poprvé do zaměstnání – jak na daně?

V létě nastoupí do svého prvního stálého zaměstnání řada absolventů. Jsou tu ale i tací, co si dopřejí své poslední prázdniny. Jak je to ale s daněmi? Kdy je ještě možné uplatnit daňové zvýhodnění a kdy nikoliv?

Důležitý je zde rozdíl mezi čistou a hrubou mzdou

Mladí lidé, kteří míří do svého prvního zaměstnání, si musí dobře propočítat rozdíl mezi hrubou a čistou mzdou. To, co obdrží v hotovosti nebo na účet, je čistá mzda – ta, která se dohodne se zaměstnavatelem, bývá obvykle hrubá. Zaměstnavatelé a zaměstnanci o čisté mzdě často nemluví, ta se navíc může i v rámci jedné firmy na stejných pozicích trochu lišit – záleží na tom, jaké daňové slevy konkrétní zaměstnanec uplatní. „Po obdržení první výplaty by neměli být absolventi překvapeni, že mají nižší mzdu, než jaká byla dohodnuta. Z jejich hrubé mzdy totiž zaměstnavatel odvádí zálohu na daň z příjmu, sociální a zdravotní pojištění,“ dodává k celé věci Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Měsíční daňová sleva na poplatníka činí měsíčně 2070 korun, uplatnit lze samozřejmě i další slevy – u zaměstnavatele je ale nutné podepsat prohlášení k dani, „růžový formulář“ je však možné podat jen u jednoho ze zaměstnavatelů. Výpočet sociálního nebo zdravotního pojištění žádné podobné slevy neumožňuje. Na sociálním pojištění je zaměstnanci z hrubé mzdy odpočítáno 6,5 %, u zdravotního pojištění činí odvod 4,5 %. „Je-li nástupní hrubá mzda 20 000 Kč, potom činí čistá mzda při uplatnění pouze základní slevy na poplatníka 15 850 Kč,“ vypočítává Gabriela Ivanco.

A co daňová vratka, jaká bude její výše?

Během nástupu do prvního zaměstnání během letních nebo podzimních měsíců vzniká absolventovi nárok na daňovou vratku za rok 2017, a to tehdy, pokud během tohoto roku zaplatil alespoň nějakou sumu na zálohách na daň z příjmu. A rozhodně nemusí jít o malé peníze, daňová sleva na poplatníka činí za rok 24 840 korun a za první měsíce roku 2017 lze uplatnit ještě slevu na studenta (335 korun za každý měsíc studia). „Při práci po dobu šesti měsíců za hrubou mzdu 20 000 Kč vznikne nárok na daňovou vatku čítající 11 700 Kč, což je částka souhrnných záloh na daň, neboť záloha za jeden měsíc činí 1 950 Kč,“ dodává Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Na nezaopatřené dítě do šestadvaceti let věku může daňové zvýhodnění uplatnit vždy jeden z rodičů. Pokud však dítě nestuduje, resp. nesplňuje podmínky studia a již pracuje, nic podobného uplatňovat nepůjde. Někteří maturanti a absolventi si ještě užívají poslední léto jako studenti, někteří přijdou do zaměstnání až se startem podzimu. V podobných případech je možné uplatnit daňový odpočet ještě během letních měsíců, status studenta platí do konce srpna. Dítě však nesmí mít během této doby trvalý příjem, který zakládá účast na nemocenském pojištění.

Zahájení podnikatelské činnosti také není zcela jednoduché

Je tu i část absolventů, kteří se rozhodnou pro podnikání. V první řadě si musí vyřídit živnostenský list, splnit oznamovací povinnost u finančního úřadu, příslušné okresní správy sociálního zabezpečení a samozřejmě také u zdravotní pojišťovny. Je také nutné, a to již od začátku, počítat s pravidelnou měsíční platbou za sociální a zdravotní pojištění. V prvním roce se v každém případě platí minimální zálohy, na zdravotním pojištění to je 1 906 korun, na sociálním 2 061 korun. „Povinné měsíční zálohy je nutné platit již od prvního měsíce, přestože první platby za zboží či služby mohou na účet začít přicházet až po několika měsících“, upozorňuje na důležitý fakt Gabriela Ivanco.



Čtěte také

marketing Investice 2024? ..Možnosti a aktuální trendy

marketing S hypotékou je možná dobré si pospíšit ..

marketing Fio reaguje na změnu sazeb ČNB u hypotečních i splátkových úvěrů

marketing Dražší hypotéky uzavřené v posledních letech bude nyní možné velmi výhodně refinancovat. Zájemci ale mají čas jen do září

marketing Topná sezóna je tady. Analytici Kalkulátor.cz spočítali, kolik bude letos domácnosti stát

marketing Analýza: Co je výhodnější? Nemovitost si koupit, nebo pronajmout?

marketing Manželství a příjem z nájmu

marketing Kolik si lze přivydělat na úřadu práce?