Rubriky


Náš tip





Newsletter

Přihlaste se k odběru zde.
 

Poptávka po diamantech: v roce 2017 se všechny klíčové trhy vrátí k růstu

Jak odhadnout výši poptávky po diamantech? Jaká jsou spolehlivá vodítka? Nabízíme přehled klíčových trhů a jejich budoucího vývoje. Tradičně referenčním ukazatelem pro trh s diamantovými šperky je globální trh s luxusním zbožím.

Spolehlivým ukazatelem je disponibilní příjem obyvatelstva, vývoj HDP a obecně ekonomická situace v zemi. Dále pak kurz domácí měny a turistický ruch, “módnost” diamantových šperků, certifikace maloobchodníků jako obrana proti falešným kamenům a v neposlední řadě i investiční poptávka.

Hnacím motorem globální poptávky po diamantových špercích jsou tradičně největší trhy – Čína, Indie a USA. Vývoj těchto trhů bude ovlivňovat i vývoj poptávky po surových diamantech. Když v Číně v roce 2014 neočekávaně klesla poptávka po diamantových špercích, zapříčinilo to prudký pokles celkové poptávky po diamantech a dramatický propad cen kamenů na všech světových trzích, a to i navzdory rostoucímu americkému trhu, který tyto propady alespoň trochu zmírnil. I přes tuto negativní tendenci celkově globální trh s diamantovými šperky v roce 2014 rostl o 4 % právě díky americkému trhu. Čísla za rok 2015 naznačují, že trh USA bude i nadále růst, zatímco čínský trh nadále zpomalovat.

A jaký vliv má investiční poptávka? Vzhledem k tomu, že globální očekávaná poptávka po surových diamantech bude v příštích patnácti letech růst zhruba o 3 – 4 % ročně a nabídka naopak klesat o 1 – 2 % za rok, pak bude od roku 2019 na trhu významně patrná mezera a investiční poptávka ji bude dle Luboše Říhy, prezidenta DIC, ještě umocňovat. “Očekávám, že investiční poptávka poroste s tím, jak se bude zrychlovat střídání hospodářského růstu a poklesu. Zatím tvoří zhruba 5 %, ale například investiční poptávka po zlatu je 20 % z celkové poptávky po tomto kovu a u stříbra to je 18 %, tudíž zde v dlouhodobém výhledu očekávám pozitivní vývoj,” dodává.

Prognóza na jednotlivých trzích

ČÍNA – návrat k růstu v roce 2017
Čínský trh bude tento rok kvůli ekonomickému propadu a stálému omezování výdajů na luxusní zboží stagnovat, ale od roku roku 2017 se očekává mírné oživení na růst o 4,5 – 5,5 % ročně, který by měl trvat až do roku 2030. Kromě poklesu čínského juanu a následnému poklesu reálného příjmu obyvatelstva je další příčinou současné stagnace, která vedla k celkovému oslabení důvěry investorů a spotřebitelů. Čína se také potýkala s významným poklesem turistického ruchu v Hong Kongu a Makau. Část turistů totiž jako svou cílovou destinaci raději zvolila Evropu nebo Japonsko, kde pokles místních měn zlevnil nákupy. Z dlouhodobého hlediska se očekává pokles tempa růstu čínského trhu díky slabšímu ekonomickému růstu a nižším výdajům střední a vyšší třídy obyvatel.

USA – stabilně rostoucí poptávka zmírňuje propad Číny
Ve spojených státech se očekává růst disponibilního příjmu obyvatelstva o 1,5 – 2,5 % ročně, což by v průběhu příštích patnácti let mělo stimulovat nákup diamantů o 2,5 – 3,5 % ročně. Maloobchodní trh se šperky v USA vykazuje silné prvky konsolidace se silnými prodejními řetězci, které dosahují významného podílu na trhu.

INDIE – trh s velkým potenciálem a dynamikou
V roce 2014 zaznamenala Indie rekordní nárůst prodeje diamantových šperků. Poptávka po diamantových špercích je v Indii silně navázána na dynamiku vývoje zlata. Vysoké ceny zlata v roce 2013 vedly ke snížené poptávce po zlatých špercích pro investiční účely, což zpomalilo celkový trh se šperky. Následně v roce 2014 s propadem cen zaznamenal celý trh s klenoty významné oživení. Indický trh se bude měnit z rozvíjejícího se trhu na více vyspělý, resp. nasycený. Navzdory tomu zvyšující se počet obyvatel stěhujících se do měst, růst střední třídy a zvyšování obliby zásnubních prstenů podpoří poptávku v průměru o 8 – 9 % ročně ve středním horizontu a v průměru o 4 – 5 % ročně v dlouhodobém horizontu. Vezmeme-li v potaz, že kromě obliby snubních prstenů v indické společnosti stále přetrvává povinnost darovat nevěstě zlaté šperky, a v případě střední a vyšší třídy i s diamanty, pak při miliardové populaci a tomu odpovídajícímu počtu svateb je to vskutku obrovské množství “materiálu”.

EVROPA a JAPONSKO – konzervativní trhy
V těchto regionech se očekává oproti minulým letům (v roce 2014 pokles prodeje o 2 % v Evropě a dokonce o 4 % v Japonsku) v krátkém horizontu pozitivní růst, a to díky poklesu eura a jenu, který přiláká turistický ruch a tedy přinese i vyšší tržby na trhu s luxusním zbožím.



Čtěte také

marketing S hypotékou je možná dobré si pospíšit ..

marketing Novinka v portfoliu Bondster. Na trh přichází produkt, který Čechům zajistí důstojné stáří

marketing Je v dnešní době lepší akcie kupovat, prodávat či si je držet?

marketing Barometr obliby spoření: Češi volí ve svých financích jistotu budoucích výnosů

marketing Jak investovat a řídit vlastní finance v dnešní turbulentní době, kterou ovlivňuje vysoká inflace i válečný konflikt

marketing Do Fio globálního akciového fondu je možné investovat nově i v eurech

marketing Investování během krize: výkyvům ekonomiky odolávají umělecká díla i luxusní sklo

marketing Fio banka přichází s dalším ročníkem oblíbené Školy investování