
Zájem rodičů, kteří chtějí svým dětem sjednat stavební spoření, je rok od roku vyšší. Navíc, v roce 2016 byla upravena v tomto ohledu i legislativa, která tak nyní umožní snadnější výpověď takzvaných dětských smluv. Počet uzavřených stavebních spoření Kamarád a Kamarád+ se u stavební spořitelny Wüstenrot ztrojnásobil, zvýhodněné „dětské“ smlouvy mohou platit až do čtyřiadvaceti
let věku střadatele.
Nemusí vždy sloužit jen na bydlení
„Ať už chtějí rodiče vytvořit první úspory pro své potomky nebo jim vybudovat finanční rezervu pro nákup vlastního bydlení, představuje stavební spoření ideální variantu. Zejména pro pořízení bytu či domu je nezbytné mít alespoň deset procent vlastních prostředků,“ dodává k celé věci manažer vývoje bankovních produktů finanční skupiny Wüstenrot Jiří Klos.
V prvním čtvrtletí roku 2016 si stavební spoření Kamarád a Kamarád+ dohodlo zhruba tisíc nových klientů, s novou úpravou zákonů je to po roce trojnásobek. „Jasné oživení jsme zaznamenali ihned po změně zákona, která zrušila souhlas opatrovnického soudu pro ukončení takzvaných dětských smluv,“ komentuje tuto záležitost Jiří Klos.
Stavební spořitelna Wüstenrot připravila jako jediná svého druhu na trhu zvýhodněné stavební spoření pro děti a mladé lidi až do čtyřiadvaceti let věku. Vybírat se dá ze dvou možností – Kamarád+ (cílová částka je zde 300 tisíc korun) a Kamarád (cílová částka činí 150 tisíc korun). Sjednání smlouvy o spoření je bezplatné, noví klienti tak ušetří až tři tisíce korun (dosud činil poplatek jedno procento z cílové částky). Vklad je úročen sazbou 1,2 procenta (základní sazba činí půl procentního bodu, bonus za pravidelné spoření pak 0,7 %). Samozřejmostí je i dnes státní podpora, která může dosáhnout hranice až dvou tisíc korun ročně.