
Navzdory zjištění, že téměř polovina Slováků a zhruba tři z pěti Čechů mají problém se spánkem, tento problém s lékařem neřešíme a jen malá část lidí užívá léky na předpis. Výsledky vyplynuly z průzkumu společnosti GfK, který byl realizován na vzorku 1000 respondentů na Slovensku a v České republice.
„Spánkové poruchy představují pro Čechy a Slováky vážný problém. Podle zjištění představují častou komplikaci až pro přibližně tři z pěti Čechů a pro až polovinu populace na Slovensku. Je proto zarážející, že jen necelá polovina lidí to nějak řeší. Spoléhají však převážně na čaje na spaní, cvičení a pohybovou aktivitu před spánkem nebo na obecné rady a doporučení. Jen malá část lidí užívá na daný problém léky předepsané lékařem,“ upřesňuje David Lukeš, Client Consultant pro Health Care společnosti GfK.
Nejčastější typy spánkových poruch
Češi a Slováci uvádějí různé spánkové poruchy, jako nespavost (insomnie), poruchy dýchání během spánku, netypické noční chování a motorické projevy nebo nadměrná denní spavost. Přes čtvrtinu Slováků a více než dvě pětiny Čechů z řad jmenovaných spánkových poruch trápí právě nespavost.
Poruchy spánku nás potrápí téměř denně
Alarmující je, že dva z pěti Čechů i Slováků trpí nespavostí každý den a navíc každý druhý Čech a dva z pěti Slováků několikrát do týdne.
Jak tento problém řešíme?
„Navzdory častému výskytu spánkových poruch je zarážející, že více než devět z deseti Čechů a Slováků, kteří těmito poruchami trpí, svého lékaře s tímto problémem nenavštíví,“ uzavírá David Lukeš.
O průzkumu
Zjištění pocházejí z volně prodejné studie „Spánkové poruchy“, kterou realizovala v březnu 2014 společnost GfK metodou CAWI (online) na vzorku 1000 respondentů v České republice a na Slovensku.