
„Padesát let není handicap“ nebo „Otevřené dveře na trh práce v oboru sociálních služeb“. To jsou některé projekty na pomoc lidem nad padesát let a absolventům, kteří se rozhodnou pracovat v sociálních službách, financované z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost. Peníze z Evropského sociálního fondu tak podporují uplatnění občanů ČR na trhu práce stejně jako Plán zaměstnanosti, který nedávno představila ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová.
„Evropské projekty jsou dalším významným způsobem, jak pomáháme zvýšit zaměstnanost lidí v České republice“ říká ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová a dodává: „Z dosavadních čísel je zřejmé, že se díky více než 4 000 projektů financovaným z OP LZZ na trhu práce podpořilo přes milion lidí.“
Oba projekty realizuje Asociace občanských poraden. Projekt „Padesát let není handicap“ má za cíl pomoci při hledání zaměstnání lidem starším 50 let. Týká se především nezaměstnaných s nízkou kvalifikací, kteří mají s ohledem na svůj věk a vzdělání velmi malou možnost získat práci. Projekt, na který je vyčleněno 5,7 milionu korun, se uskutečňuje v regionech s vysokou nezaměstnaností, jako jsou Karvinsko, Frýdecko-Místecko a Třebíčsko. Měl by podpořit 240 lidí.
„Nezaměstnanost starších lidí nad padesát let je dlouhodobý společenský problém. To potvrzují i empirické výzkumy. A pokud se k věkovému handicapu přidá i nízká kvalifikace, pak jsou možnosti uplatnění těchto lidí bez systematické práce velmi nízké,“ říká Hynek Kalvoda, člen Výboru Asociace občanských poraden.
Další rizikovou skupinou, která jen obtížně hledá zaměstnání, jsou čerství absolventi škol bez praxe. Projekt “Otevřené dveře na trh práce v oboru sociálních služeb” je zaměřený právě na absolventy v oboru sociálních služeb. Jejich znalosti a dovednosti nabyté během studia často nereagují na aktuální potřeby zaměstnavatelů v sociálně orientovaných službách. Smyslem projektu je na základě přenosu dobré praxe od zahraničních partnerů nastavit vzájemnou spolupráci mezi vzdělávacími institucemi a zaměstnavateli působícími v sociálních službách tak, aby studenti získávali praktické zkušenosti již ve škole a s touto praxí se poté stali pro zaměstnavatele atraktivnější a vyhledávanější. Českými partnery projektu jsou Česká asociace pečovatelské služby, která sdružuje poskytovatele terénních sociálně-zdravotních služeb a Univerzita Karlova v Praze.
„Pilotní projekt chceme zaměřit na Moravskoslezský, Ústecký kraj a kraj Vysočina. Spolupracujeme se třemi vysokými školami u nás i v zahraničí a chtěli bychom zpracovat model spolupráce a metodiky zaměstnávání absolventů,“ doplňuje Jindřich Kadlec, předseda České asociace pečovatelské služby. Projekt potrvá do května 2014 a z evropských fondů na něj jdou více než 3 miliony korun.