
(-pr-) Úvěrové registry jsou často skloňovaným termínem, ale na každý ví, o co se vlastně jedná. Bohužel, podrobnosti si začneme většinou zjišťovat až ve chvíli, kdy máme nějaký problém.
Třeba když si chcete vzít v bance půjčku na předvánoční či jiné výdaje a banka vám ji kvůli záznamu v tzv. registrech zamítne. A to třeba ani netušíte, čím jste si ten negativní výsledek zasloužili.
Co jsou to úvěrové registry
V České republice existují tři základní úvěrové registry, v nichž si věřitelé ověřují, jak je na tom finančně osobě, které chtějí půjčit. Jsou to:
1. Pozitivní registry:
Bankovní registr klientských informací (BRKI) – shromažďuje údaje od členských bank. Jejich seznam je zde: http://www.cbcb.cz/cz/odkazy-1404041404.html.
Nebankovní registr klientských informací (NRKI) – v něm jsou údaje od nebankovních členských finančních institucí, ale také od leasingových firem. Seznam uživatelů registru je zde: http://www.cncb.cz/cz/odkazy-1404041404.html.
2. Negativní registr
Solus – v něm jsou údaje o dlužnících bank, nebankovních finančních společností, ale také mobilních operátorů, dodavatelů energie i třeba pohonných hmot. Seznam členů je zde: https://www.solus.cz/cs/solus-clenske-spolecnosti/clenske-spolecnosti
Všechny tři registry shromažďují informace o tom, jaké půjčky si lidé vzali a jak je spláceli, tedy tzv. úvěrovou historii dlužníků. Pozitivní mají informace o všech půjčkách členských finančních institucí, negativní má jen informace o úvěrech, které nesplácíte vůbec nebo pozdě. Tyto informace jsou v registrech i několik let po doplacené půjčky. V registru Solus jsou navíc informace o nezaplacených telekomunikačních poplatcích či účtech za energie, a to ještě rok po úhradě.
Jsem v registru a nevím o tom
A to je právě často onen kámen úrazu. Dost lidí prostě nějaký ten účet za telefon nebo třeba za plyn jednoduše neuhradí a pak na to zapomene. Když jim mobil funguje, neřeší to. Další možností je, že někdo třeba změní bydliště a zapomene vyrovnat všechny účty za energie a nechat novou adresu. O dluhu tak většinou vůbec neví a zjistí to ve chvíli, kdy potřebují nutně peníze. I když se může jednat jen dluh ve výši několika set korun a vy ho obratem uhradíte, v bance vám to nepomůže. Předčasně se z úvěrových registrů vymazat nedá.
Mám problém s registrem, ale peníze potřebuji
Peníze ale většinou nutně nepotřebujete ve chvíli, kdy je všechno v pořádku, ale naopak. Mezery na trhu si všimly nebankovní instituce. Velká skupina „provinilců“ z úvěrových registrů nemá problém se schopností splácet úvěr. Prostě jen na něco zapomněli, nebo o dluhu ani nevěděli. A právě jim jsou určeny půjčky bez registru.
Co jsou půjčky bez registru?
Půjčky bez registru poskytují nejčastěji nebankovní finanční instituce a pro jejich poskytnutí není potřeba žádná kontrola žadatele v úvěrových registrech. Nejčastěji si jako první půjčku mžete vzít jen pár tisíc korun na kratší dobu, ale pokud vše vrátíte včas, další půjčka už je obvykle vyšší. Oblíbené jsou tzv. rychlé půjčky bez registru, které lze vyřídit velmi rychle z domova online nebo telefonicky.
Bývají také označovány jako půjčky před výplatou pro všechny, kteří mají neodkladné finanční problémy a nemohou čekat ani pár dní, než jim přijde na účet jejich mzda, mateřská nebo důchod. Ano, půjčky bez registru mohou získat i lidé, nad kterými většina bank jako nad klienty láme hůl, tedy důchodci, ženy na mateřské dovolené, zaměstnanci s nižšími příjmy, případně i podnikatelé, kteří náklady vykazují paušálem, takže mají opticky nízké příjmy.
Konkrétní podmínky se úvěr od úvěru liší jak v délce splácení, výši půjčené částky, výši splátky a samozřejmě i v úrocích či souvisejících poplatcích. Neberte první nabídku, ale porovnejte si různé produkty ve srovnávači.