
Více než polovina firem se neobejde bez bankovního úvěru. Zatímco u firem s obratem do 100 milionů korun potřebuje úvěr jen necelá třetina z nich, u subjektů blížících se k jedné miliardě tržeb už je to skoro 60 procent.
Vyplývá to z údajů společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. ČSOB na jejich potřeby reaguje akční nabídkou, kdy u Rychlého úvěru na podnikání odpustí při řádném splácení úrok v druhé polovině splácení.
„Úvěr je standardním a žádaným způsobem řešení provozního a investičního financování. Ve srovnání s Evropou mají české firmy málo kapitálu a tím pádem větší úvěrovou potřebu,“ komentuje důvody zájmu Petr Manda, výkonný ředitel útvaru Firemní bankovnictví ČSOB. Banka podnikatelům a firmám v tomto směru vychází vstříc. „Celá třetina našich stávajících klientů z řad podnikatelů a malých firem může již nyní využít předschválený úvěrový limit bez toho, aby bance musela dokládat své příjmy,“ upozorňuje Petr Manda.
Firemní bankovnictví ČSOB připravilo pro firmy a podnikatele také nové benefity k bezkontaktní kreditní kartě MasterCard Business. Klienti, kteří s ní od září zaplatí, budou mít vybrané zboží automaticky pojištěné na šest měsíců proti poškození, zničení nebo odcizení. Navíc se na vybrané zboží pro podnikání jako např. elektronika, mobilní telefony či tablety a jejich displeje, profi nářadí apod. vztahuje prodloužená záruka o jeden rok (maximálně na 3 roky). Pojištění nákupu i prodloužená záruka je automaticky součástí karty a je zdarma. Při platbě touto kartou získá klient nově slevu na čerpání pohonných hmot v síti čerpacích stanic EuroOil ve výši 0,40 korun za litr.
Přestože počet zaniklých firem mezi lety 2004 a 2013 každým rokem rostl (vloni činil téměř 6 tisíc subjektů), zvyšuje se i počet společností nově zakládaných. Polovina společností přitom končí až po 16 a více letech. Podobně jsou na tom fyzické osoby – podnikatelé. Jen 6,5 % z nich zruší živnost do pěti let; naopak 56 % jich podniká 16 a více roků. Polovina živnostníků skončí ve věku mezi 50 až 70 lety. „Firmy nejčastěji přestávají podnikat ve velkoobchodě a maloobchodě, podnikající fyzické osoby v maloobchodě, stavebnictví, rostlinné a živočišné výrobě,“ upřesňuje Jan Cikler, projektový manažer CRIF – Czech Credit Bureau.
Mezi obory s tradičně nižší mírou ztrátovosti patří služby, auto-moto, strojírenství a těžký průmysl, elektronika a potravinářství. ČSOB se však při oceňování rizik neorientuje podle oblasti podnikání, ale spíše se zaměřuje na kondici klienta. „Díváme se na historii firmy, jak se jí na trhu daří. V každém odvětví jsou firmy, které jsou velmi úspěšné a pro banku představují atraktivního obchodního partnera,“ uzavírá Petr Manda.