Změna na letní čas přinesla opět zvýšení celkového počtu dopravních nehod, kde je spoluviníkem lesní zvěř. Nejčastěji se tak stává už za svítání, kdy zvířata vyráží za potravou – a v cestě jim může stát frekventovaná silnice. Provozní špička je tak o hodinu dřív, možnost srážky s divočákem nebo jinou lesní zvěří je tak mnohem vyšší. Jde o nehodu, která může způsobit újmu nejen na majetku, ale také na zdraví. Jak konkrétně by se mělo v takovém případě postupovat? Je nutné nahlásit kolizi se zvěří na policii? A kdy pojišťovna uhradí vzniklou škodu?
Nejčastější je tato nehoda v širším okolí Prahy
„Slavia pojišťovna eviduje nejvíce škod způsobených střetem se zvěří ve Středočeském kraji. V poslední době vzrůstá zejména počet střetů s divokými prasaty, která se přemnožila. Průměrná výše škody při střetu se zvěří se pohybuje kolem 45 000 Kč,“ dodává k celé problematice tiskový mluvčí Slavia pojišťovny Jakub Koutek.
Jak by se měl účastník takové dopravní nehody zachovat? V první řadě, preventivně vyznačit místo, kde došlo k nehodě, výstražným trojúhelníkem, aby se do kolize nezapletli i další účastníci silničního provozu. Při zranění je samozřejmě nutné zavolat zdravotníky, řidič je také ze zákona povinen nahlásit kolizi policejním orgánům. Ty za pomoci myslivců odklidí mrtvé zvíře.
Pojišťovna uhradí škody tehdy, když má řidič ve smlouvě o povinném ručení přímo uvedeno, že se týká i střetu se zvěří – ale i pokud si sjednal havarijní pojištění. Řidič musí zdokumentovat nehodu sám, obvykle nestačí jen protokol o nehodě od Policie ČR – řešením je foto poničeného auta z mobilního telefonu. Pokud by si řidič chtěl mrtvé zvíře ponechat, dopouští se trestného činu pytláctví.
A jak se kolizi vyhnout? Jezdit opatrně, nepoužívat dálková světla, která by mohla oslnit zvíře na dálku, ideální bude také používat klakson. A pokud uvidíte na silnici jednu srnu, počítejte s tím, že zbytek stáda bude patrně někde poblíž, to platí samozřejmě i pro jiná zvířata.