Bytová otázka je pro mnoho českých seniorů hodně obtížná. Zvláště ti, kteří žijí sami, jen těžko ufinancují velké byty. Celkové náklady na bydlení u starších lidí mohou ukrojit až třetinu čistého důchodu. Malé a levné byty ale nejsou k mání. Určitou úlevu pak poskytne státní příspěvek na bydlení. Komu je vlastně určen a jak si o něj požádat?
Náklady na živobytí jsou stále vyšší, což omezuje hlavně seniory
Jak ukazuje analýza Ministerstva pro místní rozvoj, meziročně přibylo více než patnáct tisíc domácností, kde žijí osamocení senioři. Z celkového počtu 1,2 milionu samostatných domácností tvoří polovinu osoby starší pětašedesáti let. Náklady na bydlení pro osamělé seniory se meziročně (2015-16) zvedly o více než stokorunu, v průměru tak činí 4 259 korun.
Je pravdou, že měsíční výdaje na bydlení jsou u českých seniorů o asi třináct stokorun nižší než u průměrné tuzemské domácnosti. Problémem je spíše výše penzí, protože právě z nich ukrojí náklady na bydlení až třetinu (analýza Českého statistického úřadu mluví o 31 procentech čistých příjmů). Průměrná domácnost pak vydá na bydlení „jen“ sedmnáct procent z čistého příjmu. Průměrný důchod sice přesahuje hranici dvanácti tisíc korun, toto číslo ale samozřejmě neplatí pro všechny seniory.
S náklady na bydlení může u některých penzistů pomoci státní příspěvek, jenž je určen rodinám a jednotlivcům s nízkým příjmem. Nárok mají domácnosti, které prokáží, že třicet procent jejich příjmů nepostačuje na uhrazení všech nákladů spojených s bydlením a současně nepřekračuje tzv. normativní náklady stanovené státem. Ty jsou stanoveny ve městě s více než sto tisíci obyvateli na 6 227 korun na domácnost, v Praze jsou pak ještě o dalších zhruba šestnáct set korun vyšší.
Nárok vzniká nejen pro občany v nájemních bytech, o dávku mohou požádat i další
Příspěvek na bydlení mohou inkasovat nejen osoby žijící v nájemním bytu, dávka je k dispozici i pro obyvatele družstevních bytů nebo bytů v osobním vlastnictví. Do rozhodného příjmu se započítávají všechny příjmy obyvatel bytu (resp. osob nahlášených zde k trvalému pobytu) za poslední čtvrtletí. Příjmem se pak rozumí například i přídavky na dítě. Žadatel se musí prokázat i nájemní smlouvou a průkazem totožnosti, příspěvek na bydlení je možné vyřídit na úřadech práce podle adresy bydliště. Úřad rozhodne do třiceti dnů, údaje se ale každé tři měsíce přepočítávají.