Naobědvat se v Česku za méně než sto korun, to koncem loňského roku dokázali již jen lidé ve třech velkých městech – v Ostravě (98,70 Kč), Olomouci (98,20 Kč) a Jihlavě (98,30 Kč). Naopak v Praze průměrná útrata za oběd v pracovním týdnu loni v prosinci atakovala hranici 120 korun. Ještě na počátku loňského roku přitom do sto korun obědvali lidé ve většině z třinácti krajských měst.
Částky vycházejí ze skutečných útrat zaměstnanců v restauracích za obědy, placených nejrozšířenější tuzemskou stravenkovou kartou Ticket Restaurant. Je to tak vůbec poprvé, co jsou k dispozici reálná data o platbách za obědy z celé ČR. V cenách jsou započteny vždy celé útraty – tedy to, kolik lidé v rámci jedné transakce s kartou zaplatí v době oběda za jídlo a pití, případně i za další občerstvení, například kávu či dezert.
Oběd za sto
Pokud budeme brát v potaz celý loňský rok, pak průměrná útrata Čechů za oběd byla 103,80 Kč. Částka vychází jako průměr z více než milionu loňských útrat kartou Ticket Restaurant® v restauracích a dalších stravovacích zařízeních.
Útrata za oběd přitom v průběhu loňska rostla, a to zejména v závěru roku. Zatímco v prosinci 2015 byla průměrná útrata 101,50 Kč, v prosinci 2016 to bylo 107,90 Kč. „Výraznější nárůst jsme zaznamenali až v říjnu a listopadu, zřejmě v souvislosti se zdražením některých potravin. Další cenový skok nastal v prosinci, po zavedení elektronické evidence tržeb. Nešlo ale o nějaké skokové zdražení, meziměsíční růst byl v průměru o 2,50 Kč v rámci celé ČR,“ sdělil produktový manažer Ticket Restaurant Jiří Brych.
V Praze je draze
Nejvíce za oběd platí Pražané – loni to bylo v průměru 114 korun 50 haléřů. Výrazně se jim ale přibližují lidé v Brně, kde útrata za oběd dosáhla 109,10 Kč. Výrazněji přes sto korun zaplatili v průměru za oběd lidé ještě v dalších třech krajských městech – v Českých Budějovicích (105,20 Kč), Liberci (104,10 Kč) a Plzni (103,90 Kč). Dlouhodobě nejméně platí za obědy lidé na severní Moravě – v Olomouci (94,70 Kč), Ostravě (95,10 Kč) a Jihlavě (95,10 Kč).
Ticket Restaurant je nejrozšířenější tuzemskou obědovou kartou, přijímá ji téměř 10 tisíc provozoven v celé ČR. Za obědy a jídlo s ní platí desetitisíce zaměstnanců z 1000 firem po celé ČR. „Zájem o toto pokročilé řešení projevily další firmy a instituce, které zaměstnávají celkem 200 tisíc pracovníků v ČR. Jejich požadavky na přechod z papíru na karty postupně uspokojujeme,“ doplnil Pavel Kusý, ředitel pro marketing, produkty a projektové řízení společnosti Edenred. Průměrná částka, kterou měli zaměstnanci s kartou na jeden den k dispozici, činila v loňském roce 84,40 Kč, zatímco hodnota nejběžnější papírové stravenky je osmdesát korun.
V posledních dvou letech se podpora zaměstnaneckého stravování formou příspěvku na stravné ze strany firem a institucí výrazně zvyšuje, a to i díky ekonomickému oživení v ČR. Díky tomu se zvyšuje také průměrná hodnota stravenek i příspěvků na stravenkové kartě. Stále ale existuje prostor pro další růst. Hodnota „nejvýhodnější“ stravenky se totiž od začátku letošního roku podle čerstvé vyhlášky Ministerstva práce a sociálních věcí zvýšila ze 105 na 109 Kč. „Tato částka je velmi blízká reálné útratě zaměstnanců za obědy,“ doplnil Jiří Brych.