Rubriky


Náš tip





Newsletter

Přihlaste se k odběru zde.
 

Top 5 při sjednávání povinného ručení a havarijního pojištění

Hledáte způsob, jak nejlépe pojistit svůj vůz? Jak správně vybrat povinné ručení i havarijní pojištění a na co si dávat pozor, aby se vám případná nehoda opravdu neprodražila? Rádi byste věděli, kde najít nejvýhodnější cenové nabídky? Anebo získali přehled o klíčových pojmech spojených s problematikou pojišťování automobilů? Ve spolupráci se společností Top-pojištění.cz jsme pro vás připravili 5 praktických rad, díky kterým budete v obraze.

1. Ujasněte si pojmy
Základem úspěchu je mít jasno v tom, co přesně pojmy „povinné ručení“ a „havarijní pojištění“ znamenají.  Mnoho řidičů tyto termíny totiž zaměňuje, což může v praxi vést k  řadě nepříjemných překvapení. Pamatujte si proto následující: Povinné ručení je pojištění odpovědnosti a musí být ze zákona sjednáno pro všechna vozidla registrovaná v České republice. Škody, které při nehodě způsobíte ostatním, uhradí pojišťovna, ale poškození vašeho vozidla kryta nejsou. Za tímto účelem musíte uzavřít havarijní pojištění, jehož sjednání na rozdíl od povinného ručení závisí pouze na uvážení řidiče. Havarijní pojištění kompenzuje hmotné škody vzniklé při pojistné události na vašem voze, takže povinné ručení svým způsobem doplňuje. Prakticky všechny pojišťovny nabízejí pojištění proti havárii, živelní události, odcizení a vandalismu. Tyto dva produkty se tedy perfektně doplňují.

2. Bez povinného ručení ani kilometr
Hradit povinné ručení nařizuje zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla a tato povinnost vzniká, jakmile je auto zařazeno v Centrálním registru vozů, bez ohledu na to, jak často či kde jezdíte. Navzdory tomu se, dle údajů České kanceláře pojistitelů (ČKP)1, v současné době na našem území nachází asi 800 tisíc vozů bez povinného ručení, z nichž 200 až 300 tisíc opakovaně vyjíždí do běžného provozu. Z celkového počtu 6,9 milionů aut u nás registrovaných se tedy jedná o každé dvacáté. V momentě, kdy řidič vozidla bez povinného ručení způsobí dopravní nehodu, čekají na něj nemalé sankce. Kromě hrazení všech škod i zpětné vyplacení 20 až 300 Kč do garančního fondu ČKP za každý den, po který za vůz nebylo povinné ručení placeno, je udělována pokuta až ve výši 40 tisíc Kč. „Částky, o které se zde ve výsledku může jednat, tak zatíží vás i vaši rodinu i na mnoho desetiletí dopředu. Porovnáte-li je s výší ročních poplatků za povinné ručení, lze říci jediné: Nemít povinné ručení se může jedině ošklivě nevyplatit,“ upozorňuje Tomáš Voharčík, jednatel společnosti Top-pojištění.cz.

3. Nabídka šitá na míru
Na českém trhu existuje několik desítek subjektů poskytujících povinné ručení a havarijní pojištění. Můžete si tedy vybrat takové pojištění, které perfektně sedne vašim potřebám. Nabídky porovnávejte – ideální je k tomu využít služeb internetového srovnávače. Sjednávání pojištění on-line si postupně získává stále větší popularitu. Podle nedávného průzkumu společnosti Top-pojištění.cz má zkušenost s výběrem a uzavřením pojištění přes internet 40 % dotazovaných respondentů, převážně ve věkové skupině od 18 do 45 let. Důvodem, proč stále více zákazníků přechází od přepážek pojišťoven na internetové portály, je především rychlost a pohodlnost. Velký potenciál v tomto směru skrývá právě povinné ručení a havarijní pojištění, jejichž sjednání vyžaduje pouze několik standardizovaných informací. Po zadání základních údajů o vozidle a jeho majiteli může zákazník okamžitě porovnat ty nejvýhodnější možnosti z portfolia různých pojišťoven, což je servis, který na pobočce vybrané pojišťovny získá jen stěží. Pokud si zákazník připraví potřebné dokumenty, hlavně pak velký technický průkaz, smlouvu je možné uzavřít do 7 minut. Jde o pohodlný, bezpečný a přehledný způsob, jak se nejen snadno zorientovat, ale i dosáhnout nejvýhodnější ceny za pojistný produkt. Pozornost je třeba věnovat několika klíčovým údajům. Na cenu havarijního pojištění má především vliv pojistná částka, neboli hodnota, za kterou by bylo možné vozidlo aktuálně prodat na trhu. Při stanovení této sumy příliš nízko hrozí v případě nehody nedostatečné krytí ze strany pojišťovny. „Když přijdete na náš portál Top-pojištění.cz a vytvoříte si kalkulaci, ověříme, jestli nezadáváte příliš nízkou částku, a upozorníme vás na to,“ objasňuje Tomáš Voharčík.

4. Lepší je počítat s nejhorším
Číslo, kterému by měl každý, kdo sjednává povinné ručení, věnovat zvláštní pozornost, je výše pojistného plnění. Jde o částku, již za klienta, způsobí-li nehodu, uhradí pojišťovna. Její minimální výše je stanovena na 35 milionů za škodu způsobenou na zdraví a 35 milionů za škodu způsobenou na majetku, jde tedy o takzvané limity 35/35. Ty však zdaleka nemusí být dostačující – typicky třeba v případě nehody s kamionem či prostředkem městské hromadné dopravy, kde do hry vstupují nejen faktory jako náklady na opravy způsobených škod a léčení, ale i ušlý zisk či poškození veřejného majetku. „Osobně klientům důrazně doporučuji využívat vyšších limitů, nejčastěji ve výši 50/50, 70/70 nebo 100/100 milionů za škodu na zdraví a na majetku. Pravidelní uživatelé vozidel se pak nemusí obávat, že by museli doplácet škodu v řádech i několika milionů korun ze svojí kapsy,“ konstatuje Tomáš Voharčík ze společnosti Top-pojištění.cz.

5. Být dobrý řidič se vyplatí!
Zaručeným způsobem, jak spolehlivě dosáhnete příznivé ceny za povinné ručení i havarijní pojištění, je jezdit bez nehod a získat takzvané bonusy. Většina pojišťoven nabízí 5% bonus u roční sazby pojistného za každých 12 ukončených měsíců bez nehody, některé dokonce poskytují i sazby vyšší. Dobrou zprávou je, že nárok na bonusy neztratíte ani při změně pojišťovny. Při uzavření obou pojištění dohromady je možno přenášet bonusy, které máte u povinného ručení na havarijní pojištění. Když tedy například máte automaticky 50% bonus na povinném ručení, přenese se i na havarijní pojištění.



Čtěte také

marketing Jak si správně nastavit životní pojištění

marketing Bojíte se, že vám odejde pračka či myčka? Které z domácích spotřebičů se dle statistik prodejců vyplatí pojistit?

marketing Co dělat, když vám přírodní živly poškodí majetek?

marketing Zhodnocení penzijního připojištění od ČSOB Penzijní společnosti dosáhlo 0,7 procent

marketing Tři otázky a odpovědi k tématu poškození a krádeže mobilního telefonu Odpovídá: Viktor Houška z BNP Paribas Cardif Pojišťovny

marketing Pojištění internetových rizik k účtu ve Smartbankingu na rok zdarma od skupiny ČSOB

marketing Pojištění pro domácí mazlíčky PetExpert je možné nově sjednat i na portálu ePojisteni.cz

marketing Podzimní kampaň s Domex+ od ČPP