
Třetina Čechů nyní bez problémů vychází se svými příjmy a nadto zvládá ještě část peněz ušetřit. Takto vysoký podíl lidí v dobré ekonomické situaci se nenachází v žádné jiné zemi střední a východní Evropy. Toto zjištění vyplývá z mezinárodního průzkumu agentury TNS pro společnost Provident Financial, ve kterém odpovídalo více než 5 tisíc respondentů.
Kromě tisícovky Čechů se do průzkumu zapojili také Slováci, Poláci, Maďaři a Rumuni.
31 % Čechů nemá problém vyjít se svými příjmy a nadto ještě část peněz ušetřit. Vedle toho 48 % Čechů sice s penězi měsíčně vychází, ale už si nezvládá vytvářet finanční rezervu. „Zbývající pětina je v těžké finanční situaci, kdy tak tak přežívá do další výplaty. Dobrou zprávou je, že v Česku je pouze 2 % lidí, kteří tonou v dluzích a nemají žádné vyhlídky na zlepšení, což je v porovnání s ostatními zeměmi vůbec nejméně,“ komentoval výsledky manažer zákaznického výzkumu Providentu Josef Macák. Z vybraných evropských zemí je na tom naopak nejhůře Maďarsko a Rumunsko. „V těchto zemích se nachází zhruba 40procentní podíl lidí, kteří čelí značným finančním problémům a jen s velkými obtížemi zvládají pokrýt nutné každodenní výdaje,“ dodal Macák.
Z průzkumu dále vyplývá, že bez ohledu na národnost o větších výdajích nebo o výběru finančních produktů partneři rozhodují častěji společně, zatímco u běžných nákupů je obvykle v páru jeden, který za ně nese hlavní odpovědnost. „Pro Čechy platí, že většinou je v páru jeden, který se o finance a rodinný rozpočet stará více. Může to být ten, kdo v rodině víc vydělává. Určuje třeba, jaké výdaje a investice učiní, jaké auto koupí nebo kam uloží peníze. V jiném případě přinese rodině peníze, ale o provoz domácnosti a o investice se stará její druhý člen. Pokud partnerský vztah funguje správně, nejsou tyto role zcela vyhraněné a jednoznačné,“ doplnil Macák.