Více než 70 procent českých firem plánuje v příštím roce zvýšit platy svých zaměstnanců, což je ve srovnání s dalšími sedmi státy střední a východní Evropy výsledek nadprůměrný. Nejen toto zjištění přináší aktuální průzkum Puls ekonomiky 2014, který společnost KPMG ve střední a východní Evropě (CEE) uskutečnila mezi vedoucími pracovníky firem regionu.
Najít a udržet si kvalifikované zaměstnance představuje pro firmy ve střední a východní Evropě dlouhodobě problém. Jedním z možných řešení má být v příštím roce právě navyšování mezd, které potvrzují více než dvě třetiny českých manažerů. Jako nejčastější důvody pro toto navýšení uvádějí snahy o zvýšení produktivity zaměstnanců a zlepšení finanční situace podniků.
Ochota českých firem navyšovat mzdy obecně souvisí s příznivým ekonomickým výhledem. Naprostá většina českých manažerů (96 procent) totiž počítá, že se v roce 2015 zvýší HDP, což je po Litvě druhý nejoptimističtější výsledek regionu. Celé dvě třetiny z nich předpokládají, že se růst bude pohybovat mezi jedním až 2,9 procenty. Každá desátá firma naopak očekává pokles. „Ekonomiky zemí střední a východní Evropy jdou cestou zdravého růstu HDP a poměrně dobře zvládnuté míry inflace. Klíčový faktor konkurenceschopnosti manažeři vidí nejen v exportu, ale i v kvalifikovaných pracovnících. Firmy se tak čím dál více věnují svým zaměstnancům,“ konstatuje Jan Žůrek, řídící partner KPMG Česká republika.
České firmy chtějí nabírat posily
Téměř tři čtvrtiny dotázaných manažerů považují kvalitní pracovníky za jeden z faktorů, který nejvíce ovlivňuje konkurenceschopnost podnikání. Z průzkumu dále vyplývá, že v roce 2015 bezmála polovina českých firem plánuje zvýšit počet svých zaměstnanců. Každá desátá společnost dokonce počítá, že do svých řad přijme více než deset procent nových tváří. „Většina dotázaných v ostatních státech naopak podobné navýšení neplánuje a polovina z nich počty svých zaměstnanců v příštím roce měnit nehodlá,“ uzavírá Jan Žůrek.