Rubriky


Náš tip





Newsletter

Přihlaste se k odběru zde.
 

Více než 1 ze 3 Čechů má nějakou formu půjčky

Bez půjček si mnoho z nás život ani neumí představit, a proto 35 procent Čechů tvrdí, že aktuálně má nějakou formu půjčky. Nejvíce si půjčujeme na koupi domu či bytu, vybavení domácnosti spotřebiči a rekonstrukci obydlí.

Lidé si v roce 2015 více půjčovali na koupi auta než v roce 2014, a to o 5 procent. Bankovní půjčky lákají spíše středoškoláky a vysokoškoláky, nebankovní půjčky zase lidi se základním vzděláním nebo výučním listem. 66 procent Čechů uvádí, že je dnes běžné žít na dluh a půjčovat si peníze. V tomto roce si 31 procent dotázaných plánuje půjčit peníze. Tato zjištění vycházejí z volně prodejné studie GfK Půjčky.

„Porovnáme-li rok 2015 (66 procent) s rokem 2014 (62 procent), rostl v roce 2015 počet lidí, kteří nemají žádnou půjčku, a to o 4 procenta. Naopak 35 procent Čechů má nějakou formu půjčky. Z nich téměř 1/4 lidí má půjčku od banky a více než 1/4 využívá bezúčelovou půjčku. Co se týká pohlaví, půjčují si více muži (37 procent) než ženy (32 procent), a to o více než 5 procent,“ říká Jiří Nosek, Business Development Director GfK Czech.

Na co si lidé půjčují?
Účel půjček, tedy na co si lidé půjčovali v roce 2015, se příliš neliší ve srovnání s rokem 2014. Lidé si v roce 2015 nejvíce půjčovali na koupi domu či bytu (20 procent), vybavení domácnosti spotřebiči (18 procent) a na rekonstrukce svého obydlí (17 procent). Výjimku tvoří pouze koupě auta, kde si lidé v roce 2015 půjčovali více než v roce 2014 (17 procent respektive 12 procent). Češi si také neváhají půjčit na splacení dluhů z dřívějška, a to v 9 procentech případů. V roce 2014 si lidé půjčovali na své dluhy o něco málo více, a to v 11 procentech případů.

Které druhy půjček lidé nejvíc využívají?
Porovnáme-li bankovní a nebankovní půjčky, v převaze jsou u lidí bankovní půjčky, a to o 6 procent. Ve srovnání s rokem 2014 se jak bankovní, tak i nebankovní půjčky pohybovaly téměř na stejné výši. Lidé si také více půjčují na neúčelové půjčky (26 procent) než účelové půjčky (15 procent).

Genderové rozdíly nejsou u účelových nebo neúčelových půjček tak patrné, muži i ženy si půjčují vesměs stejně. Bankovní půjčky si nejvíce půjčují lidé se středoškolským a vysokoškolským vzděláním, naopak nebankovní půjčky jsou doménou lidí se základním vzděláním a výučním listem.

Plánují si Češi půjčit i v roce 2016 peníze?
V roce 2016 si plánuje půjčit peníze 31 procent lidí. O něco málo více si plánují půjčit muži než ženy (33 procent respektive 30 procent). Podíváme-li se na typy půjček, nejvíce Češi plánují si vzít půjčku formou nákupu na splátky (17 procent), zřídit si kontokorent (11 procent) nebo si vzít spotřebitelský úvěr/půjčku (10 procent).

U jakých institucí si lidé plánují půjčit v roce 2016?

Pokud by lidé zvažovali půjčit si peníze u bankovních institucí v roce 2016, mezi prvními třemi by se umístily Česká spořitelna, GE Money Bank (nově Moneta Money Bank) a Air Bank. Pokud bychom se podívali na nebankovní instituce, na stupínku vítězů bychom našli ANO spořitelní družstvo, GE Money Auto a sAutoleasing.

gfk_pucky

Jaké postoje mají lidé k půjčkám?

„66 procent lidí si myslí, že je dnes normální žít na dluh, což je o 3 procenta více než v roce 2014. 33 procent lidí souhlasí s výrokem, že půjčky jsou dnes výhodné. 67 procent lidí deklaruje, že si koupí věci až tehdy, kdy si na ně naspoří,“ uzavírá Jiří Nosek.



Čtěte také

marketing Fio reaguje na změnu sazeb ČNB u hypotečních i splátkových úvěrů

marketing V nové kampani Cofidis představuje půjčku a konsolidaci s garancí RPSN

marketing Wüstenrot zafixuje úrokovou sazbu i na třicetileté období!

marketing Dva důležité dotazy kolem půjček a pojištění

marketing Creditas úročí vklady na spořícím účtu 1%

marketing Wüstenrot připravil ještě zajímavější nabídku bytovým družstvům a společenstvím vlastníků jednotek

marketing Fio banka tlačí dolů úroky u hypotečních úvěrů

marketing Provident naplnil podmínky pro zisk licence České národní banky