Rubriky


Náš tip





Newsletter

Přihlaste se k odběru zde.
 

Vývoj insolvencí v České republice v únoru 2011

Lebka

V únoru 2011 bylo podáno celkem 1813 insolvenčních návrhů. Z toho bylo 529 insolvenčních návrhů právnických osob a 1284 návrhů fyzických osob. Celkové nárůsty insolvenčních návrhů dlouhodobě táhnou insolvenční návrhy fyzických osob. Únorová hodnota u právnických osob je sice třetí nejvyšší od ledna 2008, kdy vešel v platnost nový insolvenční zákon, nedosahuje však hodnot posledních měsíců roku 2010.

Zhruba polovina insolvenčních návrhů u právnických osob končí prohlášením úpadku. Řešení úpadku je možné dvěma způsoby, buď konkurzem a nebo stále málo využívanou reorganizací.

Konkurs je způsob řešení úpadku spočívající v tom, že na základě rozhodnutí o prohlášení konkursu jsou zjištěné pohledávky věřitelů poměrně uspokojeny.  Proti tomu při reorganizaci dochází k postupnému uspokojování pohledávek věřitelů při zachování provozu dlužníkova podniku.

Konkurzů bylo v únoru 2011 prohlášeno 140. Z toho bylo 33 konkurzů prohlášených u fyzických osob nezapsaných v obchodním rejstříku a 1 konkurz u fyzické osoby zapsané v obchodním rejstříku. Ostatní konkurzy se týkaly právnických osob.
Mezi největší firmy, na které byl v únoru 2011 prohlášen konkurz, patří firmy Konsorcium B+K, s.r.o., CE WOOD, a.s., PLP a.s., SVAM CS, s.r.o., EMULZ a.s. a DAP – PROVMEX a.s..

Počet insolvenčních návrhů fyzických osob – spotřebitelů je stále rekordní. Od začátku roku 2008 bylo povoleno více než 10 tis. oddlužení. To znamená, že osobní bankrot byl prohlášen na jednoho z každého tisíce obyvatel.  A jak ukazují letošní čísla, tento podíl stále roste. Celkový počet letošních únorových insolvenčních návrhů vzrostl proti únoru 2010 o 95%. Tento vývoj je jednak důsledkem stagnace ekonomiky a nedostatku pracovních míst a jednak důsledkem neuváženého zadlužování fyzických osob. Fyzické osoby potom nemohou dostát svým závazkům a ocitají se v dluhové pasti. Dle údajů ČNB se dluhy českých domácností u bank a finančních institucí za loňský rok zvýšily o 72,96 miliardy korun na celkových 1,06 bilionu korun. V souvislosti s tím vzrostl i počet nesplácených půjček a to z 3.79% v prosinci 2009 na 5,03% na konci roku 2010. Dalším faktorem, který průběžně zvyšuje počet osobních bankrotů fyzických osob je i častější využití možností insolvenčního zákona pro řešení platební neschopnosti fyzických osob – nepodnikatelů.

Insolvenci fyzických osob je možné řešit oddlužením. Oddlužení probíhá buď formou zpeněžení majetku dlužníka nebo plněním splátkového kalendáře, kdy dlužník musí během 5 let splatit věřitelům alespoň 30% dluhu. Pokud dlužník není schopen řešit úpadek oddlužením, je prohlašován konkurz. V únoru požádalo o oddlužení celkem 1186 osob. Z toho bylo oddlužení povoleno v 688 případech. Oddlužení formou zpeněžení majetku využilo v únoru jen 10 dlužníků. V ostatních případech bylo oddlužení řešeno nastavením splátkového kalendáře.

Pro další období Creditreform u právnických osob neočekává výrazný nárůst insolvenčních návrhů a prohlášených konkurzů. Naopak u spotřebitelů lze vzhledem k vysokému zadlužení domácností předpokládat další růst insolvenčních návrhů i schválených oddlužení.

Creditreform sleduje insolvenční rejstřík permanentně a své pravidelné analýzy o vývoji insolvencí v Česku i zahraničí zveřejňuje již několik let.



Čtěte také

marketing Fio reaguje na změnu sazeb ČNB u hypotečních i splátkových úvěrů

marketing V nové kampani Cofidis představuje půjčku a konsolidaci s garancí RPSN

marketing Wüstenrot zafixuje úrokovou sazbu i na třicetileté období!

marketing Dva důležité dotazy kolem půjček a pojištění

marketing Creditas úročí vklady na spořícím účtu 1%

marketing Wüstenrot připravil ještě zajímavější nabídku bytovým družstvům a společenstvím vlastníků jednotek

marketing Fio banka tlačí dolů úroky u hypotečních úvěrů

marketing Provident naplnil podmínky pro zisk licence České národní banky