Celkový objem klientských bankovních úvěrů vzrostl ke konci dubna letošního roku meziročně o téměř 5,4 % na více než 2530 mld. Kč. Hlavní zásluhu na této slušné dynamice mají především úvěry obyvatelstvu (+4,8 %), finančním institucím bez bank a družstevních záložen (+10,4 %) a nerezidentům (+21,7 %).
Rostl také objem úvěrů nefinančním podnikům, a to jak meziměsíčně (o 1,6 mld. Kč), tak meziročně (+1,8 %). V oblasti úvěrů obyvatelstvu (+4,8 %) je stále velký zájem o hypoteční úvěry. Jejich objem se v portfoliích bank zvýšil meziročně o 6,8 % na téměř 759 mld. Kč.
Ačkoliv byl ke konci března zaznamenán dílčí meziměsíční pokles objemu spotřebitelských úvěrů, meziročně je jejich dynamika stále pozitivní (+1,4 %). Objemy standardních (-12,3 %) a překlenovacích (-0,3 %) úvěrů ze stavebního spoření klesají.
Za první 4 měsíce tohoto roku byly uzavřeny nové smlouvy na úvěry nefinančním podnikům (bez „kontokorentů, revolvingových úvěrů a pohledávek z kreditních karet“) v celkovém objemu 150,1 mld. Kč – to představuje meziroční pokles o 11,4 %. U úvěrů do 30 mil. Kč došlo naopak k nárůstu o téměř 3 %.
Srovnání prvních 4 měsíců roku současného s rokem loňským v oblasti „nových“ úvěrů domácnostem (přičemž tyto „nové“ úvěry obsahují i refinancování a konsolidaci stávajících) potvrzuje růstové trendy: u úvěrů na spotřebu je objem „nových“ úvěrů o 18,9 % vyšší a u úvěrů na nákup bytových nemovitostí dokonce o 27,5 %.
Průměrné úrokové sazby z kontokorentních, revolvingových úvěrů a pohledávek z karet nefinančním podnikům činily v dubnu 2,56 % (pokles o 2 bazické body) a u nových úvěrů ostatních nefinančním podnikům pak 2,54 %. Průměrné sazby z nových úvěrů na nákup bytových nemovitostí v dubnu oproti březnu klesly o 3 bazické body na 3,31 %. Naopak průměrné sazby z nových úvěrů na spotřebu se zvýšily na 14,50 %.
Kvalita úvěrového portfolia bank v dubnu v zásadě stagnovala. Objem klasifikovaných úvěrů se mírně snížil na 254,2 mld. Kč, naopak objem úvěrů v selhání mírně vzrostl na 163,8 mld. Kč. Podíl na celkových se pak snížil v obou kategoriích – na 6,47 % u úvěrů v selhání a 10,05 % u úvěrů klasifikovaných.
Rozdílný vývoj pak byl zaznamenán v hlavních segmentech. Zatímco u nefinančních podniků se mírně zvýšil jak podíl úvěrů v selhání, tak klasifikovaných, u domácností tomu bylo naopak.