
„Největší zájem mezi brigádníky je o nenáročné administrativní práce v kancelářích. Těch však není mnoho. Firmy hledají lidi do výroby, na stavby, do restaurací a také do call center. Brigádníky si rádi najmou zemědělci, sezonní práci nabízejí také firmy v zahraničí,“ říká Tomáš Surka, ředitel personálně-poradenské společnosti McROY Czech.
Nedostatek pracovních sil zvyšuje mzdy, což platí i pro brigádníky. Konkrétní odměny se liší podle oboru a regionu. Není problém sehnat brigádu s odměnou 100 korun za hodinu. „Platí to především pro větší města, v hlavním městě čekáme ještě větší růst mezd pro sezonní pracovníky,“ uvádí Tomáš Surka.
Zájem o práci mívají v letních měsících studenti vysokých i středních škol. Někteří si letní brigádu hledají sami zasíláním životopisu přímo vytipované společnosti či přes známé. Oblíbené jsou také prázdninové pobyty v zahraničí.
Pro studenty i zaměstnavatele je během letních brigád nejvýhodnější uzavřít dohodu o provedení práce. Při výdělku do 10 000 Kč a odpracování maximálně 300 hodin nemusí zaměstnanec ani zaměstnavatel odvádět za letní posilu zdravotní a sociální pojištění. Brigádník zaplatí pouze 15procentní daň.
Sezónní práce v zahraničí lze najít na internetu a většinou se jedná o práci v zemědělství (farmy, česání ovoce) nebo v gastronomii. Zvláště pro studenty jsou vhodné takové brigády, při nichž vylepší své znalosti cizích jazyků a prohloubí své praktické dovednosti v oborech, které studují.