Při investování obecně platí, že čím vyšší jsou vyhlídky na zisk, tím vyšší je i riziko ztráty. Podle vyjádření odborníků z Nova Green Energy Fund, otevřeného podílového fondu, který se orientuje na investice do energetiky s důrazem na obnovitelné zdroje, až 70 % investorů v Česku preferuje konzervativnější investiční nástroje a až 90 % investorů je přitom vysoce citlivých na riziko ztráty.
Vhodnou alternativou pro tyto investory jsou tzv. zelené investice, které mají vysoký výnos a přitom nízké riziko.
Původ skepse a citlivosti na riziko ztráty pramení z absence investiční kultury v Česku, neboť kolektivní investování se u nás začalo formovat až v 90letech. Přelom tisíciletí pak provázely události, které vedly k nestabilitě na finančních trzích, v důsledku čehož byly hned první zkušenosti mnohých českých investorů veskrze špatné. V dnešní době se do popředí zájmu dostávají zelené investice, které ačkoli nejsou v Česku a sousedním Slovensku tolik vyhledávané, na Západě je tomu naopak.
„V západní Evropě jsou fondy, které mají aktiva v obnovitelných zdrojích, velmi vyhledávané. V Rakousku, Švýcarsku a Německu jsou investice do těchto fondů absolutně preferované velkými hráči, penzijními fondy a podobně. Peníze v nich má zainvestováno každý 15tý Němec a například švýcarské fondy skupují daná aktiva po celém světě. Mezi zásadními hráči na trhu patří i církev, která tyto zelené investice nazývá ‚morální investice‘,“ říká předseda investičního výboru Nova Green Energy Fund Juraj Dvořák a dále komentuje: „Svět masivně podporuje zelené investice. Vnímá je jako společensky odpovědné investování. Vložit do nich svůj kapitál je rozumnou volbou i pro české investory. Doposud k tomu chybělo žádoucí prostředí: Nebyly vhodné instrumenty, přes které by se i menší investor mohl podílet na atraktivních výnosech, které tento sektor nabízí, bez toho, aby přímo takovou elektrárnu vlastnil. Navíc s obnovitelnými zdroji energie, přesněji investicemi do nich, byla spojována spíše negativní informační kampaň,“ míní Dvořák z NGEF.