Úrokové sazby hypoték se i v únoru udržely kolem 3 %. Peníze na koupi bytu si tak stále častěji půjčují i lidé, kteří ho nechtějí pro sebe, ale jako investici. Splátka hypotéky je díky rekordně nízkým sazbám totiž srovnatelná s výší nájemného. Jak úroky snížit ještě více a na co si dát při výběru hypotéky pozor, radí hypoteční specialistka finančně-poradenské společnosti DataLife Sylva Herichová.
Jak snížit úrokovou sazbu?
Hlavním kritériem pro výběr hypotéky je bezesporu úroková sazba. Přestože ji má každá banka pevně danou, nabízí různé bonusy, které ji dokáží snížit o desetiny procent. „Až půlprocentní snížení nabízí některé banky za to, že si u nich zřídíte běžný účet. Samozřejmě je potřeba pohlídat si poplatky za jeho vedení a s těmi pak počítat při měsíční splátce,“ upozornila hypoteční specialistka finančně-poradenské společnosti DataLife Sylva Herichová. Výši úroků výrazně ovlivňuje to, zda si půjčujete celou částku odhadní ceny bytu, nebo jen její část. Sazba zpravidla výrazně stoupá, pokud půjčka překročí 70 % tržní ceny nemovitosti. Některé banky také zohledňují, zda máte pracovní smlouvu na dobu určitou a jak dlouho jste u stávajícího zaměstnavatele. Pokud vám tato kritéria mohou úrok snížit, najděte banku, která je zohledňuje. Určité banky přizpůsobují úrok také tomu, kolik máte kreditních a debetních karet. „Je tedy potřeba pečlivě zjistit, jakými zdánlivými drobnostmi se dá sazba snížit po setinkách či desetinách procent. Klient pak může získat třeba o procento nižší úrok než očekával,“ doplnila Herichová.
Jak si nenechat z peněženky vytáhnout nečekané tisíce?
Přestože je hypotéka milionová investice, vyplatí se hlídat si i tisícikorunové položky. I ty mohou pro mnohé hrát roli při výběru banky. Velké rozdíly jsou například v poplatku za vyřízení úvěru, které se mohou vyšplhat na tisíce korun. „Některé banky nabízejí zadarmo například odhad nemovitosti nebo akceptují odhad starý třeba pět let. Klient tak ušetří tisíce korun. To stejné platí pro poplatek za vyřízení úvěru,“ zdůraznila hypoteční specialistka finančně-poradenské společnosti DataLife Sylva Herichová. Proto se v některých případech vyplatí počkat, mnohé banky nabízejí několikrát ročně akční balíčky s těmito službami zdarma. Důležité je zjistit si i výši sankcí za mimořádné splátky. „Pokud má klient peníze a chce jimi smáznout část půjčky, většinou to nejde bez sankce. Ale některé banky nabízejí jednou ročně takovou možnost zadarmo. Splátka nicméně nesmí přesáhnout určitou výši, zpravidla deset procent z celkové výše hypotéky,“ doplnila.