Obchodní výsledky členů České asociace pojišťoven (ČAP) za 1. pololetí letošního roku potvrdily přetrvávající zájem veřejnosti o investice do produktů životního pojištění, ale také úbytek životně pojištěných občanů. Stagnace v oblasti neživotního pojištění přetrvává a nadále oslabuje dynamiku růstu domácího pojistného trhu.
Na celkovém růstu předpisu v životním pojištění (+7,6 %) se opět podílelo výraznou měrou životní pojištění jednorázově placených produktů, zatímco předepsané pojistné u běžně placených produktů vzrostlo meziročně o pouhých 1,6 %. Výrazný nárůst je patrný u obchodní produkce smluv v životním pojištění, a to jak z pohledu předepsaného pojistného (+29,4 %), tak i počtu nově uzavřených smluv (+4,1 %). I přes více než půlmilionový nárůst nových pojistných smluv však poklesl jejich celkový počet meziročně o 0,7 %.
Neživotní pojištění je i ve druhém čtvrtletí pod hranicí stagnace (-1,9 %) zejména kvůli přetrvávajícím nízkým cenám v pojištění motorových vozidel. Zatímco objem předepsaného pojistného u pojištění odpovědnosti z provozu vozidla nadále klesá, přibylo meziročně více než 170 tisíc smluv (+2,6 %). „Motorista dnes zaplatí za pojištění odpovědnosti z provozu vozidla v průměru o 13 % nižší pojistné, než tomu bylo v předkrizovém roce 2008, a to bez ohledu na rostoucí ceny automobilů i zvyšující se zájem řidičů o kvalitnější vozidla,“ upřesňuje Tomáš Síkora, výkonný ředitel ČAP.
Nejsilnější postavení na českém pojistném trhu si i po nezapočítání zákonných nesmluvních pojištění drží skupina VIG (Pojišťovna České spořitelny, a.s., Kooperativa pojišťovna, a.s. a Česká podnikatelská pojišťovna, a.s.) s 30,3 %, následována skupinou Generali PPF Holding (Generali pojišťovna a.s., Česká pojišťovna, a.s a Česká pojišťovna ZDRAVÍ a.s.) s 28,9 %. Jedničkou na trhu se z pohledu předepsaného pojistného opět stává Česká pojišťovna a.s.