Vypadá to, že letošní zima se konečně trvaleji usadila na našich horách a v období od února do března – tzv. jarních prázdnin – do nich vyrazí značná část lidí z České republiky. Ale pozor! Právě v tomto období prudce stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat obzvlášť pozor. Přikládáme i základní pravidla prevence, jak takovým úrazům nejlépe předcházet.
„Celá zima je velmi příhodným obdobím pro úrazy, zejména v souvislosti s náledím na chodnících, ale v období nástupu jarních prázdnin, kdy se skokově zvyšuje koncentrace lidí v našich horských střediscích, jejich počet prudce narůstá,“ uvádí ředitelka odboru služeb klientům životního pojištění ČSOB Pojišťovny Sylva Svobodová.
Více než polovinu „zimních úrazů“ tvoří šest typů poranění, kterým je ve většině případů možné zabránit prevencí. „Bohužel velmi častou příčinou vzniku úrazu ať už lehčího či těžšího je přecenění vlastních sil a schopností, včetně toho, že se lidé vydávají mimo vyznačené sjezdové či běžkařské tratě,“ popisuje Sylva Svobodová z ČSOB Pojišťovny.
Poznámka: V tabulce jsou uvedeny nejčastější úrazy (vyjádřeno v % a rozděleno na děti a dospělé) dle statistik ČSOB Pojišťovny za roky 2010 – 2013 v období od prosince do března.
6 základní pravidel prevence nejčastějších zimních úrazů:
– na lyžích či bruslích používejte vždy ochranné pomůcky (přilbu, rukavice, chrániče…)
– neopouštějte značenou sjezdovou či běžkařskou trať
– délku běžeckých, sjezdových a turistických tras volte přiměřeně svým schopnostem (často za vznikem úrazu stojí únava)
– při plánování běžecké či turistické trasy berte v potaz zkrácený čas denního světla
– věnujte pozornost technickému stavu svého zimního vybavení (tupé hrany, neseřízené vázání…)
– vyvarujte se konzumace alkoholických nápojů během sportovně-rekreačních aktivit (navíc pojistné plnění za úrazy pod vlivem alkoholu pojišťovny buď krátí, nebo vůbec nehradí!)