Rubriky


Náš tip





Newsletter

Přihlaste se k odběru zde.
 

Vývoj insolvencí v České republice za první čtvrtletí 2015

Za první čtvrtletí roku 2015 bylo podáno celkem 8 466 insolvenčních návrhů. Ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2014 poklesl celkový počet insolvenčních návrhů o 4%. Klesající tendence vykazují i oba sledované segmenty – u firem činí pokles insolvenčních návrhů za první kvartál proti roku 2014 3,82% a u fyzických osob (včetně nepodnikajících živnostníků) 3,95%.

graf01

Řešení úpadku je u právnických osob možné dvěma způsoby, buď konkurzem nebo reorganizací. Konkurs je způsob řešení úpadku spočívající v tom, že na základě rozhodnutí o prohlášení konkursu jsou zjištěné pohledávky věřitelů poměrně uspokojeny.

Konkurzů bylo v první kvartále roku 2015 prohlášeno 564, z toho počet živnostníků činil 264. I v této kategorii zaznamenáváme proti roku 2014 pokles a to o necelých 11%. Z celkového počtu firem v konkurzu nám roste podíl živnostenských firem, za první čtvrtletí 2015 jich bylo 48,4%.

graf02

Druhým, málo využívaným způsobem řešení úpadku je reorganizace. Jedná se o takový způsob řešení úpadku, kdy dochází k postupnému uspokojování pohledávek věřitelů při zachování provozu dlužníkova podniku.

Do konce roku 2013 byla předpokladem pro povolení reorganizace podmínka, aby obrat firmy, která se dostala do problémů, činil v roce před insolvencí alespoň 100 000 000,- Kč. Druhým kritériem pro povolení reorganizace bylo, aby firma měla minimálně 100
zaměstnanců. Tyto přísné podmínky nesplňovala řada firem, které by jinak mohly reorganizaci k řešení úpadku využít. Na tyto skutečnosti reagovala novela Insolvenčního zákona platná od 1.1.2014. Snížila kritéria pro povolení reorganizace, a to tak, že roční úhrn čistého obratu firmy byl snížen na 50 mil. Kč a počet zaměstnanců na 50 zaměstnanců. Nově také postačí splnění alespoň jednoho z kritérií. Současně došlo k posílení kontroly věřitelů nad prováděnými reorganizacemi a to tak, že věřitelský výbor může jmenovat nebo odvolávat členy statutárního orgánu a dozorčí rady dlužníka.

Změna podmínek pro využití reorganizace při řešení úpadku se odrazila ve více než dvojnásobném nárůstu povolených reorganizací v roce 2014 (ve srovnání s rokem 2013). Celkem bylo od počátku platnosti insolvenčního zákona v lednu 2008 do března 2015 soudem povoleno 122 reorganizací.

Počty insolvenčních návrhů fyzických osob – spotřebitelů od roku 2008, kdy vstoupil v platnost Insolvenční zákon, stále rostly. Tempo nárůstu počtu insolvenčních návrhů se poprvé snížilo v roce 2014. A v prvních třech měsících roku 2015 zaznamenáváme v kontextu srovnatelného období 2014 dokonce pokles ve výši 3,95%.

Insolvenci fyzických osob je možné řešit oddlužením. Oddlužení probíhá buď formou zpeněžení majetku dlužníka nebo plněním splátkového kalendáře, kdy dlužník musí během 5 let splatit věřitelům alespoň 30 % dluhu. Pokud dlužník není schopen řešit úpadek oddlužením, je prohlašován konkurz.

V prvním čtvrtletí roku 2015 bylo podáno celkem 7 317 insolvenčních návrhů s žádostí o oddlužení. Ze všech žádostí bylo oddlužení povoleno v 6259 případech. Oddlužení formou zpeněžení majetku bylo schváleno v 195 případech, u 6 332 případů bylo oddlužení řešeno nastavením splátkového kalendáře.



Čtěte také

marketing Investice 2024? ..Možnosti a aktuální trendy

marketing S hypotékou je možná dobré si pospíšit ..

marketing Fio reaguje na změnu sazeb ČNB u hypotečních i splátkových úvěrů

marketing Dražší hypotéky uzavřené v posledních letech bude nyní možné velmi výhodně refinancovat. Zájemci ale mají čas jen do září

marketing Topná sezóna je tady. Analytici Kalkulátor.cz spočítali, kolik bude letos domácnosti stát

marketing Analýza: Co je výhodnější? Nemovitost si koupit, nebo pronajmout?

marketing Manželství a příjem z nájmu

marketing Kolik si lze přivydělat na úřadu práce?