Rubriky


Náš tip





Newsletter

Přihlaste se k odběru zde.
 

Češi si méně půjčují a jsou spořivější než Slováci

Češi jsou spořivější než Slováci. Průměrná částka, kterou disponují na svém spořicím účtu, je 108 621 korun. Slováci dokážou v průměru ušetřit 44 010 Kč. Vyplývá to ze statistik banky Zuno působící na obou těchto trzích.

Až 41 % českých klientů má na spořicím účtu více než 30 korun, přičemž alespoň jedno euro má naspořeno pouhých 25 % Slováků. Češi i Slováci splácejí v bance většinou jeden úvěr. Mírné rozdíly jsou při vyšším počtu půjček. Dvěma půjčkami je zatížených téměř 10 % slovenských domácností, v Česku jen 8 %.

Slováci si oproti Čechům půjčují vyšší částky. Zatímco průměrná výše půjčky na Slovensku je 211 221 korun, v Česku je to téměř o polovinu méně, 112 941 Kč. Půjčky nejčastěji směřují do rekonstrukce bydlení a koupě auta či motorky, vyplývá z průzkumu.
“Nedostatek peněz na účtu může být motivací pro požádání o půjčku. V případě, že klient potřebuje větší objem peněz, ať už na rekonstrukci bytu nebo koupi auta, dokáže to financovat za poměrně výhodných podmínek,” říká Lukáš Fúčela, úvěrový specialista banky Zuno.

Zadlužení přesto roste
I přes větší spořivost Čechů narostlo podle ČNB zadlužení českých domácností v lednu 2015 meziročně o 34 miliard, celková částka činila 1,239 biliónu. V bankách mají Češi uloženo 1,384 biliónu korun, meziroční nárůst vkladů je 144 miliard korun. Na Slovensku je sice objem úvěrů vyšší než v Česku, při refinancování jsou však Slováci o něco opatrnější. Zatímco v Česku refinancuje více než čtvrtina klientů, na Slovensku je to jen něco přes 20 %.

“Refinancováním úvěru se dá ušetřit i několik stovek korun. Úrokové sazby na spotřebitelských úvěrech mají stále klesající trend,” doplňuje Lukáš Fúčela ze Zuno.

„Vyšší objemy na spořicích účtech v Česku mohou být způsobeny oblíbeností tohoto produktu ze strany klientů českých bank, která přetrvává z doby, kdy banky tyto účty úročily vysokými sazbami, tj. od poloviny roku 2012. Tehdy klienti přelili své peníze z termínovaných vkladů na spořicí účty, ale už je zpět nevrátili, protože úrokové sazby u termínovaných vkladů poté klesaly také,“ říká Zdeněk Bubák z finančního serveru finparáda.cz.



Čtěte také

marketing Investice 2024? ..Možnosti a aktuální trendy

marketing Spoření na penzi v novém kabátě

marketing VÚB, jedna z největších bank na Slovensku, přichází do Česka se spořením bez limitů. Nabídne aktuálně jeden z nejvyšších úroků na trhu 6,15 % p.a. a úročení vkladů na denní bázi

marketing Hello bank! má nejlepší spořicí účet roku 2O2O

marketing ČSOB a Poštovní spořitelna zvýhodňují termínované vklady, úroky činí až 1,4 %

marketing Chytřejší spoření od ING je zpět, vrací se i dvouprocentní roční sazba

marketing ČSOB přinese atraktivnější úroky na spořicích účtech

marketing Spořicí účet Creditas bude mít nově úročení dvě procenta ročně