Americké firmy si i nadále udržují rekordní sumu zásob v hotovosti. Neochota přijít s nimi na trh reflektuje opatrnost a obavy o zdraví americké ekonomiky a v současné době také přispívá k jejímu oslabování. „Podle posledního čtvrtletního reportu Flow of Funds, vydaného centrální bankou, poprvé v tomto roce poklesl čistý majetek domácností, odráží také určitý pokles cen akcií a samozřejmě značný propad cen nemovitostí,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS.
Americká centrální banka informovala, že ke konci 2. čtvrtletí letošního roku držely nefinanční organizace 1,845 bil. USD v hotovosti a krátkodobých aktivech. Tato suma je pouze nepatrně nižší než v prvním čtvrtletí tohoto roku, kdy hotovost dosahovala rekordního objemu 1,846 bil. USD. „Firmy nejsou příliš ochotné investovat větší částky na trzích do té doby, než budou vidět jasné signály akcelerace ekonomického zotavení,“ komentuje Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a dodává: „Je však potřeba brát v úvahu také faktory vysoké míry nezaměstnanosti, slabší spotřebitelské poptávky a umírněný exportní růst, které patří mezi jisté brzdy procesu rychlejšího nástupu pozitivnějších ekonomických procesů.“
I když většina společností drží své hotovostní rezervy a nebude snižovat své peníze pro horší časy do té doby, než se situace vyjasní, najdou se i výjimky. Například společnost Hewlett-Packard používá svůj přebytek hotovosti na realizace velkých akvizic a Cisco Systems plánuje vrátit předmětné peníze akcionářům neboli držitelům akcií ve formě dividend. „Tyto akce však pravděpodobně ekonomice větší přínos nepřinesou,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a dodává: „Ve většině případů totiž dochází k tomu, že přebírající firmy mají tendenci eliminovat pracovní místa namísto toho, abych jich vytvořila více.“
I když společnosti drží zásoby peněz, celkový dluh US nefinančních korporací mírně vzrostl na 7,26 bil. USD. Jeden z největších motorů amerického růstu, oblast malých firem, ovšem snížil dluh již pět čtvrtletí po sobě.
Další segment dluhových položek, tj. dluh domácností, se snížil o 2,4 % na 13,5 bil. USD v analyzovaném vyjádření, což je největší rekordní pokles. „Důvodem je další ponížení existujících hypoték,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a dodává: „Hypotéční dluh spadl o 233,5 mld. USD v návaznosti na předchozí sesun tohoto dluhu o 445,5 mld. USD v prvním čtvrtletí.“ Čistý majetek domácností zaznamenal za druhé čtvrtletí korekci o 1,5 bil. USD na celkovou sumu 53,5 bil. USD. Jedná se tak o pokles aktiv o 19 % z vrcholné úrovně 65,87 bil. USD z 2. čtvrtletí 2007.
V případě federálního vládního dluhu došlo k nárůstu o 24,4 %, což ukazuje miliardy USD vržené a utracené za vládní programy a stimuly Obamovy administrativy za účelem podpory slabší ekonomiky. V prvním čtvrtletí tohoto roku vzrostl federální dluh o 18 %. „Těžce rozpočtově zkoušené státní a místní vlády však dokázaly srazit svou výpůjční chuť o solidních 1,3 %, což je nejlepší výsledek za posledních 14 let,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a uzavírá: „Celkové vládní zadlužení ke konci 2. čtvrtletí letošního roku činilo 11,1 bil. USD.“
– red –