Podle odhadu českého klenotnictví ALO diamonds je 15 – 20 % diamantů na českém trhu nadhodnocených či falešných. Často je kvalita a čistota kamene nižší, než jak je uváděno v certifikátu. Rozdíl ovšem pozná pouze znalec.
Výjimkou nejsou ani certifikáty, které si podvodníci sami vyrábí a garantují kvalitu u kamene, který může být zcela falešný. Každý kupující musí vědět, na co si dát při nákupu investičních šperků pozor.
„Zaznamenal jsem již hodně příběhů, kdy byla pro kupujícího hlavním motivem nízká cena, a nakonec se ukázalo, že prodaný drahokam nebo šperk naprosto neodpovídal tomu, co prodávající prezentoval. Vsadit na nízkou cenu jako jediné kritérium se proto v mnoha případech nevyplácí,“ uvádí Alojz Ryšavý, klenotník a majitel ALO diamonds.
K diamantu zasazenému do šperku nebo jinému drahokamu by každý kupující měl obdržet certifikát i osvědčení od nezávislého soudního znalce. Ke kvalitním velkým kamenům by měl vždy existovat mezinárodní certifikát. Certifikát je pro diamant jakýmsi rodným listem, kde jsou uvedeny specifické vlastnosti daného drahokamu. Zároveň také ověřuje, že diamant byl získán legální cestou. Certifikáty vydávají gemologické laboratoře (u nás např. Česká gemologická laboratoř). K diamantům o váze větší než jeden karát je vhodné vlastnit mezinárodní certifikát od G.I.A., jedné z nejuznávanějších gemologických institucí na světě. Dalšími mezinárodně uznávanými certifikáty jsou HRD (Hoge Raad voor Diamant – Diamantový koncil), EGL USA (Evropská gemologická laboratoř Spojených států amerických) anebo IGI (Mezinárodní gemologický institut). „Na webových stránkách gemologických laboratoří lze každý certifikát ověřit. Potvrzení, že nezfalšovaný certifikát opravdu patří k vašemu kameni, může ale vydat pouze soudní znalec nebo samotná gemologická laboratoř. Posouzení ceny diamantového šperku soudním znalcem stojí od 1 500 korun,“ dodává Alojz Ryšavý.
„Znaleckými posudky s cenovým vyjádřením nebo cenovým dodatkem by rozhodně měly být opatřeny všechny dražší šperky. Spolu s původními nabývacími doklady (pokladní doklad) a certifikáty (event. původní etuje) by měly tvořit nedílnou součást klenotu. Všechny listiny je pro případ ztráty či krádeže šperku vždy dobré uchovávat na jiném místě,“ radí Hana Šimonová, expertka na starožitné šperky a soudní znalkyně pro obor drahé kovy a drahé kameny.