Podle průzkumu finanční skupiny Wüstenrot nejpočetnější část českých domácností, zhruba jedna čtvrtina, dává na pokrytí nákladů na bydlení 20 až 30 % svých příjmů. Další čtvrtina se vejde do 20 %. Naproti tomu u každé šesté domácnosti náklady na bydlení přesahují polovinu veškerých příjmů.
Češi jednoznačně preferují vlastní bydlení a jsou připraveni do něj investovat, případně si i půjčit. Podle průzkumu v současné době hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření čerpá 38 % dospělých Čechů.
V absolutních číslech se do nákladů na bydlení do výše 4 000 korun vejde 13 % domácností, do 6 000 korun 37 %, v rozmezí 6 000 – 10 000 korun se pohybuje 36 % domácností. Náklady do bydlení přesahující 10 000 korun má 27 % domácností.
Vlastní bydlení vede
Češi si uvědomují, že vlastní bydlení přináší řadu výhod. A investicím do vlastního bydlení nahrávají i nízké hypoteční sazby. „Vidíme, že zájem klientů, jak o hypoteční úvěry, tak o úvěry ze stavebného spoření trvale roste,“ říká Jiří Klos, manažer vývoje bankovních produktů Wüstenrot a dodává: „V motivaci klientů pro pořízení vlastního bydlení je zřejmý zájem na tom být ve svém domě či bytě svým pánem, ale neméně i potřebu snižovat náklady na bydlení. Nemalá část lidí vidí v pořízení nemovitosti i velmi dobrou investici do budoucna.“
Hypotéka je běh na dlouhou trať
Podle průzkumu Wüstenrot v současné době nějakou půjčku na bydlení čerpá 38 % Čechů. Zhruba třetina z nich uvedla, že jim jeho splácení nečiní žádné problémy. Nejpočetnější skupinou jsou lidé, kterým sice samotné splácení nepřináší komplikace, ale určitá omezení si uvědomují. Naproti tomu 14 % z dotazovaných, přiznává, že občas je pro ně obtížné pravidelnou splátku uhradit. Tři procenta dokonce uvádí, že splácení úvěru je nad jejich možnosti. Hypotéka je běh na dlouhou trať a lidé by si tak měli uvědomit, že splácením hypotéky stráví mnohdy 20-30 let svého produktivního života.
„Důležité je, aby si lidé dokázali spočítat, jaký podíl jejich příjmů budou splátky představovat, a tím předešli budoucím komplikacím se splácením. A samozřejmě nastavili si splátky v čase tak, aby odpovídaly jejich současným i budoucím možnostem. Dobrý finanční poradce by měl s klientem tyto otázky důkladně rozebrat a najít pro něj to nejlepší řešení – zvolit výši splátky a jejich rozložení v čase s přihlédnutím ke klientovým možnostem, životní situaci i plánům,“ uvádí Jiří Klos.
Novela zákona bude i na klienty přísnější
Už v prosinci vstoupí v účinnost novela zákona o spotřebitelském úvěru. Ve vztahu k hypotečním úvěrům je pro klienty pozitivní novinkou možnost splatit jednou ročně část hypotéky, a to vždy do výše 25 %, bez hrozby sankcí ze strany banky. Při podpisu smlouvy uchazeči o úvěr také získají zákonem pevně stanovenou lhůtu na rozmyšlenou. Zájemci o financování vlastního bydlení by se však měli připravit na důslednější postup bank při schvalování úvěrů. Banky totiž dle novely budou muset mnohem přísněji prověřovat bonitu klientů.