Česká spořitelna vydala od října do ledna 2012 již více než 259 tisíc bezkontaktních platebních karet. Až 88 % všech debetních karet nově vydaných v tomto období bylo bezkontaktních. Klienti bezkontaktními kartami provedli téměř 40 tisíc transakcí v celkovém objemu 14 mil. Kč. Průměrná bezkontaktní transakce tak činila 360 Kč.
„Bezkontaktní platby v České republice už nejsou jen hudbou budoucnosti, ale staly se realitou. V lednu jsme rozšířili bezkontaktní terminály u dalších obchodníků, kterými jsou Cinema City a Česká lékárna. Během první poloviny tohoto roku navíc očekáváme daleko masivnější rozšíření bezkontaktních terminálů u obchodníků a tím pádem také výrazný nárůst počtu i objemu bezkontaktních transakcí,“ uvedl Miloslav Křečan, ředitel Kartového centra České spořitelny.
Bezkontaktně mohou nyní klienti platit v síti prodejen Spar ČOS, C&A, bauMax, v pražských prodejnách Kauflandu, v potravinách Flosman, knihách Dobrovský, Cinema City a Česká lékárna (dr. Max). V letošním roce pak Česká spořitelna předpokládá nasazení bezkontaktních terminálů např. i v prodejnách Penny market, BILLA, OBI, Datart, KIKA, Terno (Jednota), Neoluxor a dalších obchodech.
Bezkontaktní technologie umožňuje klientům platit kartou nákupy do 500 Kč bez nutnosti zadat PIN – tedy pouze přiložením karty do vzdálenosti 5 cm ke čtečce bezkontaktního terminálu. Nad tuto částku je možné bezkontaktně platit také, je ale třeba zadat PIN. Oproti kontaktní platbě je bezkontaktní platba rychlejší, jednodušší a pohodlnější. Bezkontaktní karty jsou bezpečné, mají stejnou úroveň ochrany jako standardní platební karty. Při bezkontaktní platbě navíc klient nevydá kartu z ruky, může tedy dohlížet na celou transakci. Pro zajištění větší ochrany proti zneužití karet může být klient jednou za čas při platbě požádán o vložení karty do terminálu a zadání PIN i při úhradě částek do 500 Kč. Toto opatření slouží jako potvrzení, že klient je skutečně držitelem karty, což snižuje možnost podvodu v případě, že mu kartu odcizí nebo ji ztratí.