Začátek roku 2016 z pohledu investic nazvat klidným či příznivým nemůžeme. V Číně kvůli propadům několikrát zastavili obchodování, ropa klesla pod 30 USD za barel a i evropské a americké trhy zaznamenaly poklesy. Co má dělat konzervativní investor?
Více než kdokoliv jiný vnímá volatilitu na trzích konzervativní investor, který najednou na výpisu vidí, že se zrovna nedaří. Nastupuje strach o investici. Je na místě?
Investor by si v takovou chvíli měl uvědomit, za jakým cílem investuje a kdy chce tento cíl splnit. Rozhodně by neměl při momentálním poklesu trhů propadat panice a své investice hned prodávat. Výkyvy na trzích klientům nepřivodí reálnou ztrátu, klesá jen hodnota portfolia, které se po zklidnění situace může vrátit zpět.
Ke ztrátě dojde právě ve chvíli, kdy investor panice skutečně propadne a prodá. Čím delší investiční horizont pak klient má, tím spíše by neměl propadat chmurám. Dlouhodobost je totiž jedním z hlavních principů, které při investování snižují riziko nevydařené investice.
Vezměme si příklad konzervativního fondu, kde není vysoké očekávání výnosu. Je patrné, že pokud by do fondu klient investoval před třemi lety, tak i po propadech v lednu 2016 byl stále v plusu cca 2 %.
Důležité zásady:
– Zrekapitulovat cíl investice,
– připomenout investiční horizont,
– zopakovat, že pohyby cen jsou normální,
– zachovat klid a nepropadat panice
Zdroj: Martin Novák, Broker Consulting