Prodej státních dluhopisů, které jsou základním kamenem kapitálových trhů jednotlivých zemí, je založen výhradně na důvěře zejména konzervativnějších investorů.
Cenné papíry US Treasury se po desetiletí těšily této důvěře a nikdo dosud nepochyboval, že by se tato situace mohla změnit. V současné době se však tato skutečnost začíná postupně měnit k horšímu.
„Centrální banka FED zaplavuje finanční systém novými dolary a prezident Obama spolu
s Kongresem se snaží prosadit nový daňový zákon, který nezahrnuje odpovídající výdajové škrty,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a dodává: „Tyto kroky povedou k nárůstu vládního rozpočtového deficitu stejně jako ke zvyšování nedůvěry v americké politické lídry i centrální banku.“
Znaky úpadku důvěry v US státní dluhopisy:
- Finanční komunita se obává, že daňový balík prezidenta Obamy povede k dramatickému zvýšení vládního rozpočtového deficitu v průběhu dalších dvou let. Ratingová agentura Moody´s Ratings varovala, že pokud dojde ke schválení tohoto daňového opatření, zvýší se pravděpodobnost snížení ratingu US vládního dluhu.
- Existují evidentní znaky, že někteří dluhopisoví investoři hledají východisko ze situace, což se potvrdilo minulý týden největším výprodejem US Treasuries od doby kolapsu Lehman Brothers v září 2008.
- Výnos 10Y Treasury Bonds zaznamenal šestiměsíční maximum a většina analytiků věří, že výnosy budou v následujících týdnech zřejmě tlačeny dále výše. Výnosy dluhopisů postupně rostou již od 7. října tohoto roku.
- Již před oznámením návrhu daňového opatření byly zřejmě znaky růstu amerického vládního dluhu. Za listopad letošního roku vzrostl deficit rozpočtu na 150,4 mld. USD, což je vůbec nejvyšší číslo zaznamenané v listopadu.
- Dalším záporným bodem je negativní reakce zbytku světa na nové (druhé) kolo kvantitativního uvolňování (QE2), které FED oznámil v listopadu tohoto roku. Centrální banka hodlá odkupovat n aktiva – dluhopisy, čímž přivede do systému další likviditu.
- Obyvatelstvo USA má stále menší důvěru ve v centrální banku FED i finanční systém. Podle Bloomberg National Poll Američané chtějí, aby se centrální banka stala předmětem větší kontroly, nebo ji chtějí zrušit.
- Investoři na celém světě se začínají obávat, že americký dluhový problém se postupně stává svým rozsahem neřešitelný. Výnosy tak rostou, protože US fiskální situace je neudržitelná.
- Mezi investory sílí přesvědčení, že FED se nijak nestará o nebezpečí inflace a tím pádem přivádí k nervozitě držitele bondů.
- V průběhu příštích 12 měsíců bude muset americká vláda realizovat rolování několika biliónů dolarů dluhu, který nyní pro rok 2011 činí ekvivalent 27,8 % HDP, a najít způsob jeho financování.
„Během několika let jsme od amerických politiků slyšeli, že deficity nevadí. Opak je však pravdou a státní deficity by se měly řešit,“ komentuje Ing. Josef Stoulil a uzavírá: „Národní dluh USA je nyní nejvyšší v jeho historii a skutečně mnoho Američanů se obává jakému finančnímu hororu se USA jako národ bude muset postavit tváří v tvář.“
– red –