Investory stále více lákají akcie společností, které se zaměřují zejména na systémy pro skladování, čištění, sanitaci, budování sítí, odsolování, vývoj technologií či efektivnější hospodaření s vodou.
Důvod je jednoduchý. Výkonnost vodohospodářského sektoru je pozoruhodná. „Vodní“ indexy překonávají výnosnost standardních tržních indexů. ČSOB akciový fond – Vodního bohatství (KBC ECO Fund CSOB Water) vzrostl meziročně o takřka 17 % (k 31. květnu 2014) a řadí se tak mezi nejrychleji rostoucí otevřené fondy.
„Segment vodního hospodářství se prudce rozvíjí a dá se očekávat, že toto tempo nadále poroste. Pohání jej zejména rychlý růst asijských ekonomik, kde se poptávka po vodě zvyšuje jak kvůli průmyslovému rozvoji, tak i z důvodu pokračující urbanizace. S obdobnými problémy se ale potýká řada dalších rozvíjejících se zemí, například v Jižní Americe,“ říká Jan Barta, generální ředitel společnosti ČSOB Asset Management, a.s., investiční společnost, a dodává: „Ale ani vyspělé státy se nevyhnou investicím do vodovodní sítě. Ta je ve většině evropských států zastaralá a dochází tak k velkým ztrátám.“ Podle odhadů například v Irsku zhruba 40 % vody nikdy nedorazí ke spotřebitelům kvůli prosakujícímu potrubí.
Spotřeba vody se zvětšuje nejen v důsledku exponenciálního růstu světové populace, ale také s jejím zvyšujícím se životním standardem. Z globálního pohledu však zatím není největším problémem její nedostatek, ale spíše dostupnost, kvalita a hospodaření s ní. „Zajistit dodávky vody ve vyhovující kvalitě je úkol, před kterým stojí většina zemí a bude vyžadovat obrovské investice. Právě předpoklad trvalé poptávky a stabilního rozvoje je hlavním důvodem důvěry investorů v toto odvětví. Voda je zkrátka komoditou budoucnosti,“ dodává Jan Barta.