Rubriky


Náš tip





Newsletter

Přihlaste se k odběru zde.
 

Jak vysoké jsou dodatečné poplatky u leteckých společnosti?

Nízkonákladové letecké společnosti mají často zásadnější zdroj příjmů z dodatečných poplatků, než z prodeje letenek. Systém různých poplatků je navíc záměrně vytvořen natolik nepřehledně, aby si zákazník koupil službu, i když o ni zájem nemá.

Studie serveru Aletenky.cz odhaluje, která z nízkonákladových leteckých společností nejvíc vydělává na tzv. extras, tedy službách navíc. Nejvýdělečnějšími leteckými společnostmi jsou Ryanair a Wizz Air, které z České republiky nabízí nejvíce spojení a často i nejlevnější ceny letenek.

Závěry průzkumu vychází z porovnání cen dodatečných služeb, které si cestovatelé nejčastěji objednávají. „K nejvyužívanějším extras patří odbavení zavazadla a výběr sedadla. Za tyto dvě dodatečné služby si zákazník k ceně letenky připlatí u Wizz Air navíc 1026 Kč a u Ryanair 823 Kč. Naopak Smart Wings nebo Eurolot tyto služby nepovažují za něco navíc a zpoplatněné je nemají,“ říká Petra Vaškových z Aletenky.cz. „Cena za dodatečné poplatky může cenu letenky i převýšit.“

Poplatky, poplatky, poplatky

Poplatky za prioritní boarding na palubu, za rezervaci sedadla, potvrzovací sms, pojištění, více místa na nohy, nebo poplatek za budoucí možnost dělat v rezervaci změny zdarma. Dodatečných služeb můžou být i desítky. Některé aerolinky je navíc velmi chytře ukrývají, takže pokud si zákazník nedá pozor, snadno zaplatí zbytečně víc.

„Příkladem netransparentnosti v nabídce služeb může být pojištění. Rezervační systém aerolinky Ryanair navádí automaticky na pojištění a možnost ‘Don’t insure me’ je zcela nesmyslně ukrytá v abecedním seznamu zemí. Neznalý cestovatel si tak může snadno zbytečně pojištění zarezervovat,“ říká Petra Vaškových.

Díky poplatkům za služby navíc získávají aerolinky mnohonásobně vyšší příjmy. Vždyť poplatek za odbavené zavazadlo či sportovní vybavení je často vyšší, než cena samotné letenky. Aerolinka Wizz Air navíc jako první dopravce létající z České republiky zpoplatnila také příruční zavazadlo. Nabízí sice i nadále jednu variantu zdarma, cestující si však může vzít pouze zavazadlo do maximální velikosti 42x32x25cm, což odpovídá malé dámské kabelce. Za příruční zavazadlo srovnatelné s velikostí (56x45x25 cm), kterou jiné aerolinky nabízí zdarma, si pak účtuje poplatek ve výši 270 Kč mimo sezónu, resp. 405 Kč v sezóně (u delších letů je cena dokonce 540 Kč). Pokud si cestující neobjedná příruční zavazadlo online a přijde s ním přímo na letiště, zaplatí 1080 Kč za jednosměrný let.

„Spekulativní je také hodnota některých extras. Například priority boarding, tedy prioritní nástup na palubu, cestu nijak nezkrátí – čekáním stráví cestovatel stejný čas na letišti, jen bude dřív v letadle. Přitom kdyby si stoupl ve stejnou dobu do řady, místo v letadle si můžete vybrat úplně stejně a zdarma,“ dodává Petra Vaškových.

Vyplatí se s nízkonákladovou aerolinkou letět?
Ano! Stále se jedná o nejlevnější aerolinky, u kterých lze koupit letenky za pár set korun. Je jen potřeba se vyvarovat zbytečných doplňujících služeb nebo počítat s tím, že každá služba navíc bude zpoplatněna a někdy ne zrovna přátelskou částkou.

Kolik si vydělají aerolinky za extras?

Letenky Extras

Zdroj: Aletenky.cz



Čtěte také

marketing Sleva na paliva u OMV až do konce února: Členové věrnostního klubu mají každý litr paliva levnější až o 3 Kč

marketing Léto nemusí být drahé

marketing Při založení U konta od UniCredit Bank je možné získat bonus, tisícikoruna na nákup v Albertu

marketing Nový produkt společnosti E.ON Komplet plyn přináší výhodnější ceníky, ale také pravidelnou revizi plynového kotle

marketing Zákazníci E.ON mohou ušetřit až 19 % z ceny elektřiny i plynu

marketing Jak na Vánoce poradí Albert

marketing Aktuální ceny na trzích říkají „topte uhlím či zemním plynem“ vyplatí se to ale z dlouhodobého hlediska?

marketing SAZKAmobil uvádí zvýhodněnou Letní SIM kartu za 75 Kč